Fiordmoss, Foto: Jan Durina

Viah, Metastavy a další alternativní kapely z Čech

O tom, že v Čechách vzniká plno dobré alternativní hudby, která se s přehledem vyrovná té zahraniční, jste se mohli přesvědčit už v několika článcích na našem webu. Nyní vám v pokračování serie Alternativní kapely z Čech přinášíme další tipy na české interprety, kteří rozhodně stojí za poslech.

Viah
Jako první vám představujeme ženský elektropopový projekt ve složení Huyen Vi Tran, Rosalie Malinské a Eleni Michailidu. Všechny tři kromě zpěvu i tančí a hrají na různé elektronické nástroje. Zásadní pro vznik tohoto projektu byla účast Huyen Vi Tran v soutěži SuperStar, po které došlo ke spolupráci s hudebníkem a producentem Jiřím Burianem. Ten v roce 2018 produkoval, pro ještě sólovou, Viah i první album Tears of a Giant. Tématem textů je například toxicita sociálních sítí, sebepoznávání a další “křehce-mileniálská” témata. 

Fiordmoss
Tuto elektro-folkovou skupinu založili v roce 2008 dva studenti videoartu a intermedií Fakulty výtvarných umění v Brně Roman Přikryl s Petrou Hermanovou. Později, při turné k jejich prvnímu EP s názvem Gliese, se k nim přidal Jan Boroš. Toto česko-norské seskupení momentálně sídlí v Berlíně. Jejich tvorba spojuje zpěv a kytaru s elektronickou produkcí a zároveň klade velký důraz i na vizuální stránku. Během tour k EP Gliese použili statické projekce výtvarnice Veroniky Vlkové, která vytváří vizuální materiál i například pro Floexe. Jindy to zase byla například pouze bílá barva, nebo červená mlha.

Metastavy
Kapelu Metastavy tvoří Anna Hokešová, Marek Pach, Ursula Sereghy a Nodin Péči. Těžko se zařazují do konkrétního žánru. Na jejich prvním albu vydaném v roce 2019 najdeme vlivy od rapu až po jazz. Album se jmenuje Až vyrostu a je o tom, jak se členové kapely, jejich přátelé a možná i mnoho z nás, cítí v tuto dobu a jaké je vnímání současného světa.

Branko’s Bridge
Od této hudební čtveřice z Prahy můžete očekávat garage/psychedelický rock. Kapela mísí rockové žánry uplynulého století s moderními prvky. Jejich debutová nahrávka vyšla teprve minulý rok a jmenuje se Should’ve Been Here.

Humdrum Lighthouse
Další muzikantskou čtveřicí je kapela Humdrum Lighthouse z Prahy. V současné sestavě funguje už od roku 2017. Jejich debutové album Still Life vyšlo minulý rok a kromě bicích bylo nahráno v domácích podmínkách. Mixoval ho Mikuláš Roubíček. Kapela kombinuje pop, prvky abstrakce, organický zvuk i elektroniku.

První díl této série naleznete zde.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *