Zdroj: nme.com

Zdroj: nme.com

Jak vypadal úplně první koncert Arctic Monkeys?

Před sedmnácti lety přišla na stage The Grapes Pubu v Sheffieldu neznámá skupina. Ten červnový večer zahrála pár coverů a dvě vlastní skladby. Za pár let pak ohromila obrovské davy na Glastonbury Festivalu jako velká naděje rock and rollu. Parta kluků, která se stala základním kamenem novodobé indie hudby. A nebyl to nikdo jiný, než Arctic Monkeys.

Alex Turner a jeho kapela od svých počátků v Sheffieldu ušli dlouhou cestu. Šest alb, z nichž každé má jiný zvuk a přitom si pořád drží ten typický prvek Arctic Monkeys, se drželo na špičce žebříčků od prvního dne. Tahle kapela se odmítá řídit průmyslovou normou a prezentuje takový zvuk, který nemá nikdo jiný šanci dohnat.

Arctic Monkeys tu ale byli a hráli už před bouřlivými dny éry prvního alba Whatever People Say I Am, That’s What I’m Not a následným dlouhým seznamem klasik, který můžou od boku vystřelit na kterémkoli koncertě.

Na svém prvním koncertě, kdy bylo Alexovi jen 17 let, mladí Arctic Monkeys zahráli výběr coverů například Fatboy Slim, The White Stripes, The Undertones, The Beatles nebo Jimiho Hendrixe. Zajímavé bylo, že set si troufli začít dvojicí svých vlastních písní – Ravey Ravey Ravey Club a Curtains Closed, které do dnešního dne zůstaly pouze jako dema a které už nikdy nezahráli. Perličkou je, že jeden podnikavý bootlegger ten večer nahrál tyto dva tracky společně s punkovým coverem The Rockafeller Skank od Fatboy Slim. Poslechnout si je můžete zde:

Texty jako “I can’t see you through the smoke because the cloud’s so thick” nebo “there’s a fire as you’re dancing to the disco sound” ze songu Ravey Ravey Ravey Club už tenkrát naznačovaly, jaká budou typická témata pro tuhle nadějenou kapelu. Noční zábavy, láska, neúspěšné pokusy o vztah, ale i alkohol a další návykové látky. Zároveň ale už tenkrát ukázaly také na fakt, že Alex Turner je jedinečným textařem, a to i ve svých pouhých sedmnácti letech.

Setlist večera byl takový:

 1. Ravey Ravey Ravey Club
 2. Curtains Closed
 3. The Rockafeller Skank (Fatboy Slim cover)
 4. Black Math (The White Stripes cover)
 5. I’m Only Sleeping (The Beatles cover)
 6. Teenage Kicks (The Undertones cover)
 7. Hotel Yorba (The White Stripes cover)
 8. Harmonic Generator (The Datsuns cover)
 9. Neznámý The Vines cover
 10. Neznámý The Strokes cover
 11. The Jimi Hendrix Experience

Zákulisní drby říkají, že Alex tento koncert uspořádal proto, aby ohromil holku, která se mu líbila.

„Před tím koncertem jsme hodně cvičili a byla to pro nás fakt velká věc si někde zahrát. Nikdy předtím jsem na pódiu nestál. Myslím, že jsem měl celou zavřené oči. Ale ta půlhodina byla.. wow,“ řekl Alex před pár lety portálu The Telegraph.

Kapela si údajně tímto koncertem vydělala 27 liber, což není na první show vůbec špatné. Pro hardcore fanoušky Arctic Monkeys se The Grapes Pub stal jakousi „Mekkou“ a nezbytným rituálem vstupu do oficiální fanbase. Tento legendární pub najdete na 80 Trippet Lane v Sheffieldu a pokud někdy budete poblíž, neváhejte ho navšívit. I když jsou dny živé hudby v tomto „posvátném“ místě dávno zapomenuty, určitě to bude stát za to.

useyourlol.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *