ANIMA – Thom Yorke

Kapela Radiohead a město Praha

“Ukončete výstup a nástup, dveře se zavírají. Příští stanice Jiřího z Poděbrad”, touto větou začíná song A Reminder od kapely Radiohead, bonusová nahrávka k albu OK Computer. 

Radiohead vám asi nemusíme moc představovat. Tato slavná britská alternativní kapela z Oxfordshire stihla od roku 1993 vydat už devět studiových alb. Jeden z prvních songů Creep určitě většina z vás zná. Po něm následovalo debutové album Pablo Honey. Tahle hudební partička ale začala získávat popularitu až s vydáním druhého alba The Bends v roce 1995. Celosvětovou slávu kapele získala třetí deska OK Computer. Kromě slávy tato deska ale spustila i něco jiného – spojení Radiohead a města Prahy. Song A Reminder ze zmíněného alba totiž začíná samplem z pražského metra. Naše Praha se v jejich tvorbě objevila ještě několikrát.

První koncert Radiohead v Praze byl 23. srpna 2009 se supportem Moderat a konal se na Výstavišti Holešovice. Z kousků videonahrávek si sami fanoušci sestříhali z různých úhlů záznam celého koncertu a kapela jim poskytla audio z této show. Video bylo vydáno ke stažení zdarma v různých formátech včetně DVD, HD QuickTime, iPod (MP4), Xvid nebo Blu-ray. Po pěti měsících od vydání bylo staženo z internetu téměř 100 000krát a získalo ocenění “Live Production of The Year” na MPG awards 2012. Vy si ho můžete stáhnou zde.

Radiohead, Tel Aviv’s Yarkon Park – 2017

Frontman Thom Yorke kapely Radiohead, kromě působení v téhle kapele, vydává i svoji sólovou hudbu. Jeho poslední album vyšlo minulý rok 27. června. K experimentálnímu a vyváženému albu ANIMA vyšel i minifilm. S Thomem na něm spolupracoval i režisér Paul Thomas Anderson. Tématem desky i filmu jsou současné problémy společnosti a autorovi osobní úzkosti. Děj se odehrává spíše v náznacích, jde hlavně o navození pocitu a atmosféry. Prostředí filmu je rozeznatelné už v prvních minutách. A opět se jedná o Prahu. Ale žádná profláklá místa a památky. Thom má asi rád naše metro, tramvaj a pochmurné pražské uličky. Ke zhlédnutí je na Netflixu a nese stejný název jako album – ANIMA

Zpěvák Radiohead má naplánovaný koncert v Praze na 12. července 2020 v pražském Foru Karlín. Bohužel ale nikdo neví, jestli s ohledem na vládní nařízení kvůli COVOD-19, nebude i tenhe koncert přeložen.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *