Calva Louise, foto: Chris Driver

Calva Louise: Není to o tom, kde chcete být, ale o tom, jak si užijete cestu, kterou tam jdete.

Calva Louise, rocková kapela z Londýna, která nás zaujala letos v březnu na pražském koncertě Highly Suspect. Kapelu tvoří zpěvačka Jess Allanic, basák Alizon Taho a bubeník Ben Parker. Minulý rok vydali debutové album Rhinoceros a nyní pracují na dalším EP, z kterého si už teď můžete poslechnout nový singl Camino a to i s videoklipem. Jejich pražský koncert jsme nemohli dostat z hlavy a tak jsme je požádali o rozhovor. Tahle sympatická trojice souhlasila a tady jsou jejich odpovědi na naše otázky.

Začneme klasickou otázkou – jak a kdy vaše kapela vznikla?

Alizon: Kapela vznikla v srpnu 2016 v Londýně. Já a Jess jsme se znali už ze střední školy ve Francii, společně jsme se pak rozhodli přestěhovat do Londýna, kde jsme poznali Bena a tak vznikli Calva Louise.

Proč zrovna Calva Louise a co to znamená?

Jess: Slovo Calva pochází z dramatu “The Bald Soprano” – Calva ve španělštině znamená plešatý a napsal ho Eugène Lonesco, rumunsko-francouzský dramatik, který psal absurdní hry. Každý z nás třech má jiný mateřský jazyk, můj je španělština, Benův angličtina a Alizon mluví francouzsky, takže si občas úplně nerozumíme. Teď už je to v pohodě, ale dřív se to stávalo poměrně často. “The Bald Soprano” je o tom, že jeho hrdinové občas uplně nerozumí angličtině a o tom, jak je to občas absurdní. Lidé si myslí, že si navzájem rozumějí, ale není to tak. Takže nás napadlo, že když máme každý jiný mateřský jazyk a tak trochu žijeme v absurdním světě, tak pojďme naší kapelu pojmenovat podle této hry. Proto Calva Louse.

Co vás inspiruje? Je nějaká kapela nebo umělec, která Calvu Louise nějak zásadně ovlivnila?
Ben: To je hodně kapel, umělců a i filmů. Všichni tři máme hodně rádi filmy. Z kapel to jsou třeba Queens of the Stone Age.

Jess: Nebo Highly Suspect jsou pro nás velkou inspirací. Inspiruje nás hodně kapel z celého světa, třeba z Portorika – Calle 13, a jako další třeba Strange Bones

Alizon: Já jsem vyrostl na francouzských Noir Désir, které ted poslouchá i Jess. To je podle mě nejlepší rocková kapela z Francie, která sice už nehraje, ale byla naprosto skvělá.

Na konci dubna jste vydali hodně zajímavý sci-fi videoklip k singlu Camino. Prozradíte nám, o čem klip a singl jsou?

Jess: Camino ve španělštině znamená cesta, je to jako náš deník. Deník mladé kapely, která si v dnešní době občas připadá jakoby zaseknutá na jednom místě. Je to trochu jako, když se chcete ve videohře dostat do dalšího levelu. Tenhle song je o tom, že nehrajete videohru, abyste ji dohráli, ale hrajete ji proto, abyste si užili právě tu cestu. A takhle my vidíme tuhle dobu – Calva Louise. Není to o tom, kde chcete být, ale o tom, jak si užijete cestu, kterou tam jdete. Ve videoklipu jsme se to snažili vizuálně ukázat. A protože máme rádi viodeohry, vypadá to celé jako simulace. I my se občas cítíme, jako by všechno byla jenom simulace. Ta postava ve videoklipu ví, kam jde, najednou zase stojí na začátku cesty, která ale bude jiná, bude to další level plný zábavy a výzev.

Nedávno jste byli na tour s kapelou Highly Suspect. Jak k tomu došlo? Znali jste se s nimi už předtím?

Alizon: S Highly Suspect jsme se osobně před tour vůbec neznali. Bylo to celé díky německé promotérce Lauře, která pracuje v FKP Scorpio. Poslala nás agentovi Highly Suspect, jako návrh na předkapelu koncertů v Německu. Jim hodně záleží na tom, s kým hrajou a poctivě si předkapely vybírají.

Jess: Laura poslala náš song Belicoso Greggovi, agentovi Highly Suspect. Greggovi se to hodně líbilo a tak to poslal dál kapele. Frontman kapely Highly Suspect Johnny Stevens si song poslechl a začal nás sledovat na instagramu. A pak nám napsali email, že by nás chtěli na celou jejich evropskou a UK tour. Nemohli jsme tomu vůbec uvěřit. A teď jsme s Highly Suspect dobří přátelé. 
Paradoxem je, že před tím jsme přišli o agenta, manažera, nikdo nás nechtěl, nikdo s námi nechtěl pracovat a najednou nás chtěli Highly Suspect na celou tour. Měli jsme vážně ohromnou radost.

Jak jste si tour s Highly Suspect užili? Máte nějakou nezapomenutelnou historku?

Ben: Tour byla skvělá, užili jsme si každou vteřinu. Potkat tuhle kapelu a spřátelit se s nimi bylo vážně super. Nejen kapela, ale i celý tým kolem nich, byl hrozně fajn.
A vzpomínka? Jeden večer jsme zapomněli krabici s vinylama na místě, kde se prodával merch…

Alizon: Shodou náhod to bylo zrovna v České republice! (smích)

Ben: A další den manažer tour, který si té krabice všiml a vzal jí k sobě, přišel do backstage a všude kolem ty naše vynily rozložil. Byla to lekce, abychom nikde nezapomínali náš merch.

Jess: Ale to není nejlepší historka z celé tour! Nezapomenutelné bylo, když za námi přišel Tommy (tour manažer) a zeptal se nás, jestli sohlasíme s tím, aby nás Johnny (zpěvák Highly Suspect) před tím, než přijdeme na stage, uvedl. Když nás pak Johnny uváděl a říkal, jak je rád, že je na tour zrovna s námi, byl to skvělý pocit. Skákali jsme radostí a celí jsme se třásli.

Ben: Úplně nás to ten večer nakoplo k ještě lepšímu výkonu.

Jess: Celý koncert nás z okraje stage pozorovali. Bylo to dojemné, nemohli jsme tomu uvěřit. Dostali jsme se na tour s Highly Suspect, jsme tu s nimi, jedeme s nimi tour, jsme jejich přátelé. To byl moment, na který nikdy nezapomeneme.

S vašim debutovým albem vyšla i komiksová kniha s texty. Jak kniha vznikla?

Jess: Celý komiks je moje práce. Začala jsem na něm pracovat ještě před albem, myslím, že asi tak 2 roky zpátky. Komiks vypráví příběh všech songů, každá kapitola je jeden song z toho alba. Dialogy jsou texty songů. Každý, kdo se chce do textů třeba dostat hlouběji, může si v té knize při poslechu alba číst. Je to trochu jako cibule, má to hodně vrstev. (smích) Vždycky jsem měla ráda komiksy a tvořila jsem je ještě před tím, než jsem začala s hudbou. 

Jakou hudbu posloucháte? Můžete nám doporučit některou z vašich oblíbených kapel? 

Jess: Posloucháme třeba kapelu Strange Bones z města Blackpool v Anglii. Ti nás hodně v naší tvorbě ovlivnili, například náš song Camino byl produkován zpěvákem Strange Bones a rýsuje se s nimi i další spolupráce. Taky samozřejmě hodně posloucháme Highly Suspect, ale ty už všichni znáte.

Momentálně svět tíží nemoc covid-19, který hodně zasáhl i hudební průmysl. Jak se s tím vyrovnáváte vy? Plánujete nějaké koncerty online?

Jess: Kvůli viru se musela naše tour s Highly Suspect zkrátit. Zahráli jsme půlku koncertů a potom se stalo tohle. Ale snažíme se ten čas využít k učení se nových věcí. Budeme brzy vydávat nový videoklip, který jsem vytvořila v programech, se kterýma jsem se teď naučila. 
A plánujeme online session 15. května v Molotow Music Club, který se nachází v německém Hamburgu. Live stream bude na facebookové stránce klubu.

Prozradíte nám na závěr, na co se v budoucnosti můžeme od Calva Louise těšit? 

Jess: Momentálně dokončujeme naše druhé EP, druhý song z něj vyjde 14. května i s videoklipem a jmenuje se POP(urrí). Další song pak plánujeme nejspíš na červenec, také s videoklipem. Samozřejmě dál píšeme a zkoušíme další songy.

Moc děkujeme za rozhovor a držíme palce!

Kapela: My také děkujeme!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *