Kendrick Lamar www.chptr.co

Kendrick Lamar www.chptr.co

Zásadní momenty, kdy černošská hudba ovlivnila svět

Ačkoli to mnozí z vás neví, hudba muzikantů tmavé pleti tvoří naprosto nezaměnitelnou část celé hudební historie. Mnoho žánrů vzniklo právě v této komunitě a postupně se vyvíjelo do podoby, v jaké ji známe dnes. Vzhledem k aktuálnímu světovému dění jsme se rozhodli, že vám dneska přiblížíme pár zásadních momentů, kdy černošská hudba ovlivnila svět.

1967 – Jimi Hendrix tvoří nový směr rockové hudby

Když mladý, extravagantně oblečený, kytarista jménem Jimi Hendrix ukončil na Monterey Pop Festival svůj set zapálením vlastní kytary, zrodil se nový směr rockové hudby.

Ačkoli zemřel v pouhých 27 letech, Jimmy Hendrix během své krátké kariéry kompletně překopal roli kytary v rocku. Umělci tak různí jako Miles Davis, Prince a Stevie Ray Vaughan byli hluboce ovlivněni jeho ohromující schopností zacházet s kytarou, jako by byla jeho rozšířené vědomí.

1967 – Aretha Franklin přenáší své kořeny do popových žebříčků

Aretha Franklin, dcera baptistického ministra, vyrostla v Detroitu a zpívala evenglickou hudbu v kostele. Když jí její neuvěřitelný hlas přinesl v roce 1960 smlouvu s Columbia Records, její talent byl nakonec většinou jen zneužit na popové standardy a vokální jazz. Teprve až v roce 1967 podpisem s Atlantic Records se z Arethy stala „Aretha!“

Spárováním svých náboženských kořenů z evangelia s funky Muscle Shoals hudebníky odstartovala dlouhá éru hitů s I Never Loved a Man (The Way I Love You), Respect a (You Make Me Feel Like a) Natural Woman. Aretha se etablovala jako impozantní a jedinečná královna soulu.

1978 – Bob Marley jako headliner One Love Peace Concert

V roce 1978 soupeřili na Jamajce za pomoci pouličních zločinců a policejních orgánů politici Michael Manley a Edward Seaga. Dokázal je spojit pouze jeden muž – Bob Marley, král reggae, který svou hudbou strhl mezinárodní pozornost na ostrovní národ. Marley žil, po pokusu o atentát v roce 1976, v exilu v Londýně. Na Jamajku se ale vrátil, když se dozvěděl o koncertu, jehož cílem bylo uklidnit napjatou politickou atmosféru.

1983 – Michael Jackson ruší „barevnou bariéru“ v MTV

MTV odstartovala vysílání 1. srpna 1981. Kanál byl tvořen hvězdami jako Men at Work a Billy Idol a vdechnul nový život kariérám zavedených hvězd, jako je David Bowie a Robert Palmer. Bohužel ale „zapomněli“ na umělce tmavé pleti. A to do chvíle, kdy prezident CBS Records pohrozil, že stáhne své další umělce, pokud MTV bude dál ignorovat Michaela Jacksona. Z dětské hvězdy z počátku 70. let se Jackson stal celosvětovou megastar poté, co se jeho Billie Jean a Beat It staly úspěšnými hity na MTV. Tím naboural nevyřčenou politiku „kulturního apartheidu“, jak tom říká hudební historik Mark Anthony Neal.

1984 – Prince vydává Purple Rain

Multi-talentovaný Prince vydal pět desek, včetně double alba 1999, něž v roce 1984 vydal mega album Purple Rain. Album, které obsahovalo hity Let’s Go Crazy a When Doves Cry, včetně anthemické osmiminutové titulní skladby, bylo soundtrackem k Princeovu hvězdnému celovečernímu filmu stejného jména. Purple Rain má ale také jedno zvláštní prvenství; skladba Darling Nikki inspirovala spisovatelku a bojovnici za sociální problémy Tipper Gore k založení Parents Music Resource Center, společnosti, která donutila hudební průmysl zahrnout varovné nálepky na hudbu s urážlivým obsahem.

1988 – Public Enemy a NWA tvoří „CNN pro černé“

Ačkoliv TO média označovala jako „gangsta“ rap, umělci pro TO měli jiný termín. Když N.W.A začali hanit hudbu, která popisovala svou pravdu o ulicích Comptonu, říkalo se TOMU „rap reality“. Zhruba ve stejnou dobu prohlásil frontman Public Enemy Chuck D, že jejich hudba byla něco jako „CNN pro černé lidi“. Mnoho hip-hopových raných hvězd využilo své silné hlasy k protestu proti vězeňsko-průmyslovému komplexu, proti přetrvávajícím rasovým nerovnostem v Americe a dalším sociálním otázkám a to vlastně pokračuje do dnes.

1992 – Whitney Houston dává slovu hit novou definici

Whitney Houston byla jednou z největších popových hvězd osmdesátých let. V roce 1992 vydala soundtrack k The Bodyguard, kde hrála hlavní roli, a tím se vystřelila na úplně nový level. Její verze I Will Always Love You od Dolly Parton se držela 14 týdnů na prvním místě Billboard Hot 100 a po celém světě se prodalo více než 40 milionů kopií alba, které se tak stalo jedním z pěti nejprodávanějších alb všech dob.

1995 – Tupac dělá z hiphopu poezii

Hip-hop byl hudbou, kterou rodiče neměli rádi, a to do okamžiku, kdy Tupac Shakur v roce 1995 vydal Dear Mama, poctu své matce. Vychován k hrdosti na svůj černošský původ, měl Shakur i umělelcké vzdělání. Jako rapper přinesl poetickou citlivost žánru posedlého tvrdostí, aniž by obětoval svou maskulinitu. Když jel se Suge Knightem do Clubu 662 a zastavili na křižovatce ulic Flamingo-Koval, přiblížil se k nim bílý cadillac, ze kterého někdo několikrát vystřelil na jejich auto. Tupac byl zasažen čtyřmi ranami a na následky svého zranění o šest dní později fanoušek Shakespeara zemřel.

2016 – Beyonce a její podpora žen

Beyoncé teasovala své šesté album na Super Bowl 50 v únoru 2016. Koncept inspirovaný Černým Panterem pro její představení Formation vzbudil určitou kritiku, ale když byl oznámen plánovaný protest před centrálou NFL v New Yorku, nikdo se neobjevil. Fanoušci se ale ukázali v houfech, když Beyoncé vydala album Lemonade v dubnu tohoto roku. Album doprovázené bonusovým 65minutovým uměleckým filmem přibližuje, jak nevěra ničí sňatek, a fantazii pomsty jedné ženy. „Middle fingers up“ přikázala Queen Bey v rozchodové skladbě Sorry. Jako pozitivní reakce byla brovská vlna feministek a jejich příznivců.

2018 – Kendrick Lamar vyhrává Pulitzer Prize

Pulitzerova cena za hudbu byla udělována od roku 1943 klasickým skladatelům včetně Aarona Coplanda a Samuela Barbera, jazzovým hudebníkům Wynton Marsalisovi a Ornette Colemanovi. Cena nikdy nemyslela na popové hudebníky až do překvapivého oznámení na začátku roku 2018, že rapper Kendrick Lamar získal ocenění za své čtvrté studiové album DAMN. Lamar byl po celou svou kariéru obdarováván chválou, nasbíral 13 cen Grammy a byl označen magazínem Time jako jeden ze 100 nejvlivnějších lidí na světě. „Bitch, sit down, be humble“ radí v jednom ze singlů z DAMN. U takového talentu, který se objeví jen jednou za generaci, se to snadněji říká, než dělá.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *