To nejlepší z roku 2019 podle Péti

Rok se s rokem sešel a my se můžeme zpětně ohlédnout, co nám ten uplynulý 2019 přinesl za hudební novinky. Pro mě osobně byl tento rok spíše ve znamení koncertů a akcí, než nových alb. Spotify mi při rekapitulaci roku ukázalo neuvěřitelných 99 412 minut poslechu hudby a koncerty jsem přestala počítat tak na přelomu června a července. Vybrala jsem pro vás pár mých top favoritů, kteří určitě stojí za zmínku.

3 nejlepší alba

Everything Not Saved Will Be Lost Part 1, Part 2 – Foals

Ach, moji milí Foals. Jakou já jsem měla radost, když oznámili po čtyřech letech vydání rovnou dvou alb. Foals jsou strašně dobří, když objevují nová území. Zatímco Part 1 je zvukově spíše pocta Radiohead a jejich albu In Rainbows, Part 2 se vrací do progresivní škály sedmdesátek a osmdesátek. Na příští rok si Foals vybrali bookeři předních evropských festivalů a já se už nemůžu dočkat, až si moje vysněný hříbata poslechnu naživo a budu u toho nejspíš brečet štěstím.

A Picture Of A Good Health – Life

Tuhle čtyřčlennou partičku z britského Hullu mohli čeští hudební fanoušci zaregistrovat hned několikrát. První šanci měli minulý rok na Nouvelle Prague, kde si je vybrali bookeři na letošní Rock for People a Pohodu. Letošní podzim ještě zazářili v pražském Klubu Famu. Life řeší hodně politiku a aktuální dění v životě. Hlavními motivy pro tuhle desku jsou třeba Brexit, prezident USA, nebo životní příběh zpěváka, který vychovává sám svého malého syna.

Hypersonic Missiles – Sam Fender

Moje první myšlenky při pohledu na tohodle týpka byly „Někdo, kdo se jmenuje Fender, nemůže dělat špatnou hudbu, s takovým jménem si to prostě nemůže dovolit“. A měla jsem pravdu! Pětadvacetiletý Sam a jeho debut Hypersonic Missiles mají na Spotify přes dva miliony posluchačů měsíčně, vyhráli Brit Awards a chystají se na turné.

Pod čarou: When We All Fall Asleep, Where Do We Go? – Billie Eilish, The Balance – Catfish And The Bottlemen

3 nejlepší akce

Festival Svobody

Vybrat jenom tři akce roku bylo pro mě hodně težký, protože ke konci léta a celý podzim jsem byla minimálně na jednom koncertě týdně. Co mě ale hned napadlo, byl jednoznačně Festival Svobody, na kterém jsem měla tu čest se podílet a spolukoordinovat ho přímo na Václavském náměstí. Akce byla plná koncertů (třeba Ventolin v Rock Cafe, Zrní, Mig 21 s obřím video mapingem na Národním muzeu,..), krásných projevů, dechberoucí atmosféry a úžasných lidí. Pokud jste letos nebyli, udělali jste chybu a příští rok to musíte určitě napravit. Co je v tý naší zemi důležitější, než svoboda…

Bára Poláková ve Fóru Karlín

Na tenhle koncert jsem šla s tím, že to bude skvělý a odcházela s tím, že to byl pravděpodobně jeden z nejlepších koncertních zážitků, který jsem kdy viděla. Začátek s Kühnovo dětským sborem, Eva Samková na skateboardu, české herečky tančící na stage, Bára lítající nad hlavama plnýho Fóra Karlín,.. Absolutně nepředvídatelná show, Bára střídala outfity, hudebně skvělý.. Nemám k tomu jediný negativum.

Praha Žije Hudbou

Můj srdcovej projekt, dva nejoblíbenější dny v létě a místo, kam se po roce vždycky strašně ráda vracim. Na PŽH dělám už nějaký ten rok a je to pro mě velká radost. Praha Žije Hudbou podporuje pouliční umění. Festival trvá dva dny, je rozmístěný po celé Praze, má několik stagí, tentů a pointů. Během těch dvou dnů vystupuje spousta českých i zahraničních umělců všeho druhu. Pokud byste se chtěli příští rok zapojit jako dobrovolníci, směle do toho.

3 nejlepší klipy

Já mám ráda klipy, které v lidech nechávají emoce. Stejně jako hudba. Nemám ráda prvoplánově líbivou hudbu, protože to většinou znamená, že je jednoduchá. Mám ráda, když se člověk musí zamyslet nad smyslem klipu/hudby, aby pochopil, proč se mu má vlastně líbit. To je u mě hlavním kritériem při výběru dobrého klipu.

Nightmare – Halsey

Když Halsey vydala singl Nightmare společně s klipem, dva dny na to jsem si nechala vytetovat na nohu nápis WOMAN. A přesně tak bych popsala i klip. Halsey už několikrát vystupovala na akcích podporující feminismus, měla tam dechberoucí proslovy a song Nightmare to jenom podporuje. Klip nemá úplně dějovou linku, ale za to velkou symboliku a metafory. Navíc to v něm Halsey strašně sluší, má krásný looky a myslím si, že myšlenka klipu byla zcela pochopená. V tomhle klipu si zahrála i Cara Delevingne.

People – The 1975

Když jsem poprvé slyšela tenhle song v premiéře na BBC Radio 1, absolutně jsem nevěřila svým uším a musím se přiznat, že mi trvalo, než jsem to zpracovala. Ale teď, teď to miluju. Matty Healy v punkovým aranžmá s černou dlouhou parukou je něco, co v mým životě doteď chybělo, haha.

bury a friend – Billie Eilish

Holka, která se světovou hudební scénou zamávala jak Harry Potter s kouzelnou hůlkou. Bury A Friend je nadčasová záležitost, která k Billie nesmírně sedí. A aniž byste věděli, čí ten klip je, hned byste to uhádli. Vyvolává emoce. Není to klip, na který se můžete podívat o půlnoci, pokud jste sami doma.

Pod čarou: Melanie Martinez – K-12

3 objevy roku

Ghost Of You

Čtyřčlenná parta krásných mladých a talentovaných muzikantů z Brna a přilehlého okolí. Za sebou mají už dvě desky, show na festivalech jako Sziget, Banát nebo Rock for People. Jejich hudba je nadčasová a háže tomu českýmu indie rybníčku trošku jinej pohled na věc. Letošní tradiční listopadový koncert v Cafe V lese jsme si moc užili.

Two Feet

Tenhle rok mě, mimo jiné, zasáhla silná vlna vášně pro Two Feet. Two Feet, vlastním jménem Zachary William Dess, se netají tím, že byl několik let na ulici a zároveň i závislý na heroinu. Teď dělá hudbu, která baví milióny lidí po celém světě a příští rok se i chystá na kratší evropské tour. Hudbu Two Feet poznáte na první dobrou. Ikonický kytarový zvuk si totiž s nikým nespletete. Vždycky, když hraje mám pocit, že hraje na strunu mýho srdce. Nemůžu se dočkat jeho koncertu v Berlíně. A taky.. koukněte se na ty jeho oči!

DOMI

Téhle multikulturní partičce, která má základnu v britském Leedsu, hlasově velí česká zpěvačka Dominika Hašková. Letos stihli natočit dva klipy, odehrát i pár koncertů a na to, že teprve začínají, mají už slušně našlápnuto.

Pod čarou: Sophie and the Giants, Ventolin, Badflower

Merch roku

Za mě letošním No. 1 nápadem na merch byla recyklovaná „kolekce“ triček a mikin The 1975. Ti se v rámci své kampaně na zlepšení kvality péče o planetu rozhodli, že zadarmo na Reading & Leeds Festivalu přetisknou starý merch těm, kteří si ho přinesou, na nový Notes On A Conditional Form merch. Později se rozhodli přetisknout i staré zásoby a začali přetištěnou verzi prodávat i na eshopu.

Mým nejnošenějším merchem letos bylo tričko již zmíněné kapely Life a taky The 1975.

Nakonec bych vám všem, jako druhá polovička Vinylu, chtěla moc poděkovat za to, jak jste Vinyl přijali mezi sebe a jak ho podporujete. Děkujeme, že nás potkáváte na koncertech a říkáte nám, jak vás to baví. Protože nás taky. Zároveň bych ještě chtěla poděkovat za vyprodání listening party a můžu vám slíbit, že tím to rozhodně nekončí. A jak už zmínila Verča, právě i díky vám je Vinyl mým největším hudebním milníkem za tento rok. <3 Vaše podpora pro nás moc znamená a i když to může znít jako klišé, ceníme si vaší přízně a vy všichni jste pro nás nesmírně důležití.

Přeju vám z celého srdce krásné vánoční svátky a nový rok. Ať je plný koncertů, dalších hudebních i nehudebních zážitků a ať se vám všem jen daří.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *