To nejlepší z roku 2019 podle Veroniky

Rok 2019 přinesl plno nové skvělé hudby, vyšlo i dost povedených indie alb a byl bohatý především na hudební akce. Za letošní rok jsem naposlouchala 68 748 minut hudby, byla zhruba na padesáti koncertech a objevila plno skvělých kapel, které jsem neznala. V tomto článku se vám ve stručnosti pokusím shrnout alespoň ty nejvýznamější hudební momenty uplynulého roku z mého pohledu.

3 nejlepší alba 

AMO – Bring Me the Horizon
Názory na toto album jsou velmi různorodé. Je totiž uplně jiné než všechna hudba, kterou tahle britská, původně deathcorová a metalcorová kapela, dosud vydala. Pro některé posluchače mohla být velká změna žánru zklamáním, ale já si díky tomuto albu našla ke kapele Bring Me the Horizon cestu. Deska vyšla 25. ledna, je na ní 13 skladeb, a mě osobně nejvíce oslovily skladby MANTRA a Heavy Metal. Kapela s tímhle albem dokonce navštívila v létě Českou republiku na festivalu Rock for People a zavítá k nám v rámci festivalu Prague Summer Festivalu i v roce 2020.

MCID – Highly Suspect
Další, pro mě velmi důležité, album je třetí album od kapely Highly Suspect, které vyšlo 1. listopadu a předcházely mu tři dříve vydané singly (Upperdrugs, 16 a Canals). I tato kapela nápadně změnila přístup a album je úplně odlišné od dvou alb předchozích. Nebudu tvrdit, že mě všechny skladby okamžitě chytly, ale tahle skupina je mi velmi blízká a například Snow White, 16 nebo Upperdrugs pokládám za hodně povedené. Mile mě překvapily i skladby, které bych od nich vůbec nečekala, jako například The Silk Road.

The Darker the Weather // The Better the Man – MISSIO
Moje třetí oblíbené album letošního roku je od amerického dua MISSIO. Vyšlo 12. dubna a obsahuje 13 skladeb. A všechny mě osobně šíleně baví. MISSIO jsem objevila teprve na začátku letošního roku a okamžitě si mě tímhle albem získali. Můj vztah k jejich hudbě a albu The Darker the Weather // The Better the Man ještě posílil jejich opravdu povedený koncert v létě na Rock for People.

3 nejlepší akce

Rock for People
Nejlepší hudební zážitek roku 2019 jsem si určitě odnesla z letošního ročníku již zmiňovaného festivalu Rock for People. Atmosféra festivalu je každý rok nezaměnitelná a line-up se i tentokrát moc povedl. Nejen, že jsem viděla plno koncertů kapel, které jsem si už dlouho přála vidět, ale navíc jsem opět objevila plno zajímavých hudebních partiček. Kromě již zmíněných MISSIO a Bring Me the Horizon na Rock for People zahrály kapely Life, Liily, Leoniden nebo Sea Girls. O této akci na vinylu najdete celý článek.
http://vinylmagazine.cz/hlavni_stranka/jaky-byl-rock-for-people-2019/.

The Neighbourhood ve Foru Karlín
I kapela The Neighbourhood přijela letos v únoru do Prahy zahrát novou tvorbu. Určitě to nebyl koncert z těch nejpropracovanějších, jaké jsem letos viděla. Ale protože mi jejich poslední album hodně sedlo, bylo pro mě Forum celkem silným zážitkem. Na rozdíl od předešlých koncertů v Čechách, ve Foru kapela dokonce i trochu komunikovala s publikem. Celkově byl tenhle koncert proti těm minulým v ČR prostě lepší. Hodně mile překvapila i předkapela HEALTH a Yeek.

Leoniden v Rock Café
Leoniden letos v České republice zahráli celkem dvakrát. A oba koncerty byly opět velmi kvalitní a vydařené, jak je u téhle partičky už zvykem. Show plná neskutečné energie roztančila vyprodané Rock Café a koncert neměl jedinou chybičku. Před Leoniden zahrála skvělá česká kapela I Love You Honney Bunny, která podala také velmi slušný výkon.

3 nejlepší klipy

Tommy Cash – Sdubid
Tommy Cash, raper z Estonska, je kromě hudby dost známý i zajímavými fotkami na instagramu a originálními hudebními klipy. Jeho nový klip k singlu Sdubid opět potvrdil, že Tommy Cash je v tomhle prostě opravdový mistr.

The 1975 – People
Dalším nezapomenutelným klipem uplynulého roku je určitě ten k singlu People od The 1975. Jak singlem, tak klipem kapela překvapila většinu svých fanoušků, včetně mě. 

Ventolin – Desires
Song Desires se po dvou letech od vydání alba Vitajte, na kterém má pořadové číslo 3, dočkal klipu formou krátkého animovaného filmu Alexandry Volfové. Hlavním hrdinou klipu je pes, který se žene krajinou za svou touhou.

3 objevy roku

HEALTH
Kapela HEALTH, kterou jsem v tomto článku už zmínila, mě zaujala hned prvním songem, který jsem slyšela. Tahle americká noise rocková kapela zahrála v únoru ve Foru Karlín před The Neighbourhood a příští rok tu vystoupí znovu. Tentokrát se na ně můžeme těšit v Brně v Kabinetu Múz.

Acute Dose
Acute Dose je brněnská kapela hrající alternativní pop. Letos vydali už třetí album s názven Overdose. V Čechách máme plno talentovaných kapel na světové úrovni a tohle je určitě jedna z nich.

LIFE
Tak tahle kapela si mě získala přímo na koncertě. Byla to taková live jízda, že jsem si jejich show potřebovala ještě zopakovat. Po koncertě na Rock for People vystoupili i v Praze v Klubu FAMU. LIFE letos také vydali skvělé album A Picture Of Good Health.

Nejlepší merch

Zrní
Česká kapela Zrní má merch vždy dotažený do posledního detailu. Kromě těchto skvělých ponožek u nich na eshopu najdete třeba pin, který nejen, že skvěle vypadá, ale jeho koupí přispějete na Nadaci Olgy Havlové a projekt Fond vzdělávání.

A rozhodně nesmím zapomenout na recyklovaný merch The 1975. A moje letos nejnošenější merch tričko je od kapely LIFE, koupené na jejich pražském koncertě.

Na závěr článku bych ještě chtěla moc poděkovat všem, kteří náš Vinyl magazín letos četli, a všem, kteří nás sledují na instagramu a podporují nás. Moc si toho vážím. Právě Vinyl je pro mě letos ten úplně nejdůležitější hudební mezník. Děkuju.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *