foto: @feeldvision

The Silver Spoons: Při cestě na koncerty se v dodávce občas schválně hádáme

S The Silver Spoons se scházíme v backstage Rock for People HOPE. Parta pěti kluků má za sebou třeba i nahrávání singlu v LA s producentem Dannym Saberem. Ten spolupracoval s hvězdami jako jsou například David Bowie nebo Rolling Stones. Během asi třicetiminutového rozhovoru jsme se nasmáli tak dvacetkrát. Z kluků je cítit pohoda a mezitím, co popíjí whiskey ze zmenšených lahviček, nám prozradili, kde se v jejich klipu vzal velbloud nebo jaký mají recept na několikahodinovou cestu na koncert v dodávce.

Ahoj, užili jste si koncert na Rock for People? Jak se po něm cítíte?
Augustine: Za mě je to nejlepší koncert tohoto roku.

A kolik jste jich letos už hráli?
Augustine: Jeden koncert, bylo to v Příboru.
Dim: Lžičky v Příboru! (smích)

Jak se vaše kapela vůbec dala dohromady?
Augustine: Seznámili jsme se všichni postupně skrze mě. Dávali jsme se dohromady asi pět let. Původně to začalo jako taková rodinná kapela. Postupně se měnily naše priority i členové a pak jsme se našli a najednou to vybouchlo. 
Štěpán: My bychom se vlastně nedali vůbec dohromady, kdyby se jeho rodina nepohádala. (smích)

Takže v téhle sestavě už hrajete jak dlouho?
Dim: Asi pět let? Dva roky nám ukradla situace, takže já počítam zhruba tři roky.

A jak vznikl váš název?
Augustine: Je to vlastně ironie, protože jsme v tu dobu, kdy jsme ho vymýšleli, byli strašně chudý. Takže je to takovej vtip. Řiká se “been born with a silver spoon in their mouth” což vlastně znamená, že jsi strašně bohatej. Já pocházím ze šlechtické rodiny. Původně jsme byli strašně bohatý a pak se všechno ztratilo.
Dim: Jo, potom jsi se narodil ty a všechno to šlo do háje. (smích)

Máte za sebou spolupráci s Dannym Saberem, který spolupracoval třeba s Rolling Stones nebo Davidem Bowiem. Jak jste se k němu dostali?
Augustine: My jsme předtím byli takovej “undroš” a jeden kamarád, který se jmenuje Johnny Anděl, nám fandil. Jednou jsme se rozhodli, že tu kapelu uděláme fakt pořádně. Ukázali jsme mu jedno naše demo, který jsem napsal. Poslal jsem to Dimovi, že je to dobrý a on to pak ukázal Andělovi a Andělovi se to taky líbilo.
Štěpán: Anděl Strážný!
Augustine: Anděl jednou už s Dannym spolupracoval. Dělal mu nějaký mix. Takže mu to poslal a Danny hned napsal ať nás pošlou do LA a nahrajeme to spolu. Jenže my jsme neměli love, protože jsme byli ironicky Silver Spoons, takže jsme udělali Hithit a naši fanoušci nám pomohli nasbírat peníze, abychom mohli letět.

foto: @feeldvision


Augustine: Tak jsme to nahráli, byli jsme tam týden a pak jsme přijeli zpátky, seděli na té písničce asi 6 měsíců a nikdo o ni neměl zájem. Potom to slyšel Geňa, skrz toho samýho Anděla, a řekl, že nám aspoň zahraje v klipu, aby nám pomohl. Udělal to úplně zadarmo jen protože nám chtěl pomáhat. Lidi v nás pomalu ale jistě začínali věřit. Následně jsme to konečně dali do Evropy 2 a oni nám řekli, že to nezahrajou ani náhodou…
Potom ale najednou řekli, že jim vypadla jedna písnička a chtějí nějakou českou, takže to s náma zkusí. Ale s tím, že jakmile někdo řekne, že to je kravina, tak jdeme pryč. Dali do rádia a hned jsme byli jako první… nad Beyonce a těmahle kravinama.
Dim: To, co vám řiká, je absolutně nesprávně, ale zní to zajímavě. (smích) Chronologicky je to totální nesmysl. Některý ty věci nejsou úplně jak řikal, ale nechme to tak.
Augustine: No, takže takhle jsme se seznámili s Dannym Saberem.
Dim: Ta Beyonce, o který mluví, byli Imagine Dragons, kteří vydali song ten samý týden a my jsme se dostali v hitparádě nad ně. Beyonce podle mě nic nevydala už tak 12 let. (smích)
Augustine: Imagine Dragons nebo Beyonce, to je to samý.

Takže jste takový úspěch vůbec nečekali?
Augustine: Vůbec. Nemáme doteď ani debutové album, protože jsme vůbec nečekali, že to bude vůbec někoho zajímat. Ale teď už velice brzy něco vydáme.

Přinesl ten úspěch potom nějaký příležitosti? Začali vás lidi poznávat?
Augustine: Jasně, je to i důvod proč se s váma vlastně teď bavíme. Předtím jsme byli hroznej „undroš”.

A pojí se s tim následně tlak při práci na další hudbě?
Augustine: Už jsme měli takovej standard, kterej už jsme museli dodržovat. Samozřejmě se to postupně zvyšuje.

Jak nahrávání v LA probíhalo? Lišilo se to hodně od nahrávání v Čechách?
Dim: Hlavně tím, že všechno stojí tak 7x víc. To je asi zásadní rozdíl. Když jsi tam ve studiu, tak spěcháš. Taky v tom, že tady v Čechách je ta bublina malá, takže se tu všichni znají. Když tady přijdeš do studia, tak už si rovnou tykáte. Už jste toho spolu nahráli víc, viděli se na koncertech a atmosféra je uvolněnější. Kdežto v LA, když vidíš kolik platíš za hodinu a víš, že každá minuta něco stojí, jsi trochu ve stresu, protože taky víš, že to potřebuješ udělat správně, rychle a co nejdřív.

Takže nezbýval čas poznat se s producentem osobněji?
Augustine: Zbýval. My jsme s nim byli snad celý týden.
Dim: V zásadě jsme byli každý den s nim a pak jsme jeli do studia nahrávat instrumenty. S ním jsme konzultovali všechno a pořád.

Vyprávěl vám Danny nějaké příběhy o jeho spolupráci s ohromnýma hvězdama, se kterýma spolupracoval?
Augustine: Dim bude vědět všechno! On má neskutečnou paměť.
Dim: Vyprávěl! Ale nevím, co z toho se může pustit ven. Můj pocit je z toho, že třeba Stones byli takový, jako si je představujeme. Tam platí, že cokoliv jste si na ně kdy vymysleli, tak bude nejspíš sedět. A asi nejvtipnější zážitek… On nejdřív produkoval v Anglii takový ty 80’s 90’s anglický kapely, prostě ten Madchester. Manchesterský kapely, který potom vedly k Oasis, Happy Mondays atd. Jednou přišel produkovat song zpěváka Iana z The Stone Roses. Byl trošku ve stresu a snažil se všechno dělat správně a Ian, aby ho trošku uklidnil, mu prostě hodil do pití drogy, aniž by mu to řekl. Danny si potom začat připadat trochu zmatenej a Ian řekl něco jako “Tak teď jsme ve vibu, pojďme skládat”. On ho prostě proti jeho vůli nadrogoval a jel dál. Takže takovýhle historky měl. Samozřejmě jich bylo víc, byla jich tuna, ale tahle mi utkvěla v paměti, protože jsem si řikal “za to se sedí tyvole”.

Máte na checklistu nějakýho producenta, se kterým byste chtěli v budoucnu dělat?
Dim: Klidně s Pharrellem.
Augustine: V Čechách jsme, myslim, spolupracovali se všema, se kterýma chceme spolupracovat a v zahraničí? Berem všechno! Pojďte do nás, pozvěte se. Klidně s těma největšíma. (smích)
Dim: Ten Pharrell by byl fakt super, baví mě všechno, co produkoval. 

The Silver Spoons na Rock for People HOPE, foto: @petra.char / @pofoceno

Song He’s Got My Money Now sklidil velký úspěch a vznikl k němu i videoklip. Kde se vzal nápad obsadit v něm velblouda? Jak se tam vzal?
Dim a Augustine: Dveřma přišel.
Dim: Ono se to nezdá, ale on se do nich vejde. Sice se u toho pokadil, ale prošel.

To tam přišel jen tak sám?
Dim: Jo, šel kolem a řikal si “jo, to je groovy”.

A měl tam nějaký specifický význam?
Augustine: Jsou dva důvody. Děláme si v tom klipu srandu z celého tohohle průmyslu a taky ho měl ve videoklipu Mikolas Josef.
Dim: Celej klip je parodie na to, jak je už všechno připravený, jak jsou recepty, který v hudbě fungujou – musí tam být Ferrari, musí tam být blondýny, musí tam být nějaká celebrita. Tak jsme tam všechno dali, aby jsme naplnili tyhle kvóty. A v tu chvíli Mikolas Josef vydal video, kde sedí na velbloudovi a my jsme si řekli “pojďme to posunout ještě o kus dál”.
Augustine: My původně chtěli lva, ale ten lev, kterýho jsme objednali, byl celkem hvězda a měl zrovna jiný natáčení. Takže nám volal – “hele, já jako moc nestíham”…jen měl trochu hlubší hlas než já.
Dim: Jo, vždyť je to král džungle.
Augustine: (hlubokým hlasem) “HELE JAKO JÁ NEMŮŽU PŘIJÍT”

Augustine: Tenhle rozhovor se vám bude skvěle skládat. My taky děláme rozhovory v naší show. Děláme to vždycky třeba 2 hodiny a pak se to zkrátí na 15 minut.

Jako každá kapela trávíte určitě hodně času na tour v dodávce. Máte nějaký tip jak si krátit ten čas?
Dim, Augustine a Štěpán naráz: HÁDKY!
Štěpán: A nebavit se když balíte bicí, šetřit si to na tu cestu.
Augustine: My z nějakýho důvodu hrajeme jenom na Moravě. Prostě ideálně někde, kam je to 5 hodin cesty.
Dim: Můžete se inspirovat v té naší show, tam máme plno her. Na tom je to vlastně postavený – jak se dá trávit čas v autě. Každá hra z té show je hratelná v autě.
Augustine: A taky je strašně důležitý, kdo zrovna řídí. Minule jsi třeba řídil ty, Štěpáne. Strašně jsi potřeboval, aby se tam někdo hádal, abys neusnul. Takže jsi řekl “Hele honzo, máš blbou basu” 
Dim: A už to jelo – “NE VOLE NEMÁ! JO MÁ! NEMÁ!

Váš poslední singl Brain Issues vyšel v únoru 2020. Pracujete teď na nějakým dalším? Na koncertě zazněla vaše nová hudba, kdy se na ni můžeme těšit? 
Augustine: Jako první se chystáme vydat písničku, která se jmenuje Don’t Trust You.

Už máte alespoň zhruba vymyšlené datum?
Dim: Pojď, lži lidem, vymysli si rychle nějaký datum. Už 3 roky to slibuješ.
Štěpán: Každej podzim má vyjít to album (smích)
Augustine: Teď už je to připravený, takže už to vážně bude!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *