Jaký byl první ročník festivalu Pop Messe?

Opuštěný fotbalový areál v Brně za Lužánkami tento víkend oživila hudba všech žánrů. Vystoupili jak čeští, tak zahraniční interpreti. Mohli jsme slyšet Tommyho Cashe, Modeselektor, Ventolina nebo Zrní. Festival Pop Messe měl proběhnout už v létě 2020. Kvůli covid byl ale posunut na tento rok. Proběhl se sníženou kapacitou, ale úspěšně.

Foto: Pop Messe, Facebook

Pop Messe z tribuny jako na dlani

V areálu stály dvě stage, na kterých se odehrával hlavní program. Na té hlavní byla pro kapely možná i vizuální projekce. Pro Dj sety byla postavena třetí stage mimo areál, ve městě. Na Moravské náměstí jezdil každých 15 minut kyvadlově autobus přímo z festivalu. První koncerty na hlavní stage nebyly pro první řady úplně ideálně nezvučeny, ale to se rychle zlepšilo.

Bývalý sportovní areál byl příjemným a zajímavým místem pro uskutečnění festivalu. Na „hřišti“ jsme kromě hudby mohli najít několik stánků s jídlem, kde si neměli problém vybrat ani vegetariáni. Samozřejmě nemohly chybět ani stánky s pitím a dokonce jsme narazili i na stánek se syntezátory. Od velkého horka návštěvníkům ulevila hasičská cisterna, která po areálu stříkala vodu. Centrum dění obklopovala zpřístupněná betonová tribuna. Ta se skvěle se hodila na odpočinek a pozorování festivalu z výšky.

Foto: Jan Vrba / Vrbaak

Na festival bez peněženky?

Celý festival proběhl cashless. To vyvolalo mezi návštěvníky diskuzi a u některých i obavy. Nakonec ale placení probíhalo bez komplikací a pro nás bylo velmi příjemné platit jednoduše náramkem.
Hned u vchodu na festival byl point ve kterém bylo možné za poplatek 20 korun zařídit platební náramek a jednoduše ho rovnou nabít kartou nebo hotovostí. Fronty se tam netvořily, a tak byl celý proces opravdu rychlý.

Program

Pátek

První den harmonogram začal duem Dva na hlavní stage, po hodinovém setu je vystřídala brněnská noiserocková kapela sinks a to na druhém pódiu. Tímto způsobem se kapely na dvou hlavních pódiích střídaly po celý festival, takže se návštěvníci nemuseli bát, že jim něco unikne.

Timeline festivalu Pop Messe

Bert&Friends

Sluníčko intenzivně svítilo celý den, ale když vystoupili Bert&Friends, celý festival se rozzářil ještě víc. Pozitivní nálada z kapely sálala až na tribuny. Bert měl mezi diváky plno věrných fanoušků, kteří znali slova všech songů. Někteří dokonce donesli bublifuky, které atmosféru dělaly ještě kouzelnější. Bublinky potom létaly i na dalších koncertech.

Bert&Friends, Foto: Pop Messe, Facebook

52 Hertz Whale, HVOB, Ventolin

Dále do Brna dorazili třeba 52 Hertz Whale ze Slovenska, HVOB – rakouské elektronické duo a nejvíc publikum večer roztančil Ventolin. Ventolin se stává v posledních letech velmi oblíbeným a na koncertě to bylo vidět. Publikum i po jeho odchodu dlouho skandovalo o přídavek, kterého se bohužel nedočkali. I tak ale odcházeli spokojení.

V pátek zahráli i Fvck_Kvlt a Edúv Syn, Syny, Dorian Concept, Buty nebo Weval.

Sobota

Zrní

Sobotní druhý a poslední den otevřela kladenská kapela Zrní. Zahráli set, který byl sestaven z několika jejich alb. Zazněly skladby jako Igor Pelech z alba Jiskřící, část nového alba Nebeský klid a nechyběl ani Hýkal. Na festivalu měli také vystoupit Midi lidi. Ti bohužel svou účast z důvodu nemoci zrušili, a tak za sebou Zrní alespoň promítli jejich koncert při tom svém. Unikátně jsme tak mohli pozorovat dva koncerty najednou. Pro Midi Lidi pak kapela Zrní nechala návštěvníky i zatleskat.

Zrní, foto: Pop Messe, facebook

Po Zrní následledovali Beps’n’Johnnie. Trochu monotónní set zahrála i česká písničkářka Amelie Siby. Amélie exkluzivně zahrála i pár songů, které ještě nevyšly.

Wczasy

Ve čtyři hodiny odpoledne mile překvapil koncert přátelského dua Wczasy, které dorazilo z Polska a zahrálo elektronický set s živou kytarou a nádechem osmdesátek. Jejich texty jsou trochu dekadentní, ale i tak působili velmi vesele, komunikovali s publikem polsky, naučili se dokonce i něco česky. Nebáli se ani mezi publikum při koncertu jít. Na závěr si připravili překvapení a stejně jako Zrní nezapomněli na MIDI lidi. Zahráli jejich známý song Rád vařím.

Post-hudba

Následovalo další duo – Post-hudba. Při tomto koncertě se areálem linuly zamyšlené texty z alb Není na co se těšit i nového Svět na konci roku nula. Nezapomněli ale ani na úplně staré skladby jako třeba Skořápky.

Tommy Cash

Po Post-hudbě se na pódiích prostřídali 7krát3 a Vanessa. Před devátou hodinou se u hlavní stage začali shromažďovat fanoušci Tommyho Cashe, estonského rapera. Ten vystoupil za doprovodu provokativních obrázků a videí v pozadí v extravagantním overalu. Tommy Cash je prostě za každých okolností vždy originální. Set byl průřezem napříč jeho tvorbou a celé vystoupení provázely moshpity, které Tommy sám rozpoutával.

Tommy Cash, Foto: Pop Messe, Facebook

FVLCRVM

Nesmíme zapomenout ani na zmiňované Dj sety. Na tuto stage jsme se jeli festivalovým autobusem podívat, když tam zrovna ten svůj odehrával Pišta Kráľovič aka FVLCRVM a tančilo se tam opravdu hodně.

Modeselektor

Na hlavní stage se Tommy Cash ten večer neobjevil naposled. Po vystoupení švýcarské zpěvačky a producentky Aïshy Devi na Stage 2, spustili párty Berlínští Modeselektor. Ti mají s Tommy Cahem společný song Who, na který si ho na stage přizvali. Tento skvělý song tak na letošním Pop Messe zazněl dokonce dvakrát. Koncert Modeselektor festival zakončil.

Celý festival nelze zhodnotit jinak než kladně. Publikum bylo na většině koncertů klidnější, ale to přisuzujeme měsícům doma a bez kultury. Festival bohužel neměl camp, což mohlo být pro některé nevýhodou. To souviselo to ale s koronavirovou krizí a festivalu to nemůžeme vyčítat. Na první ročník to byla opravdu dobře zorganizovaná a odvážná akce. Zároveň také jeden z největších festivalu, které jsme u nás toto léto měli možnost navštívit. Akce byla z velké části vyprodána a přidaná hodnota byla spolupráce Pop Messe s Lesy města Brna a.s. – za každou prodanou vstupenku vysadili strom.

Děkujeme festivalu PopMesse, že se Vinyl mohl prvního ročníku zúčastnit a těšíme se na další, který už snad proběhne bez komplikací způsobených covidem a s plnou kapacitou i campem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *