zdroj: teenvogue

Taylor Swift dokazuje, že umí lámat rekordy v každém žánru: Z popové princezny až po pět nominací na Grammy za folkové album

Popová královna Taylor Swift překvapila své fanoušky minulý rok novou érou, když v druhé polovině roku nečekaně vydala osmé studiové album folklore. Desku napsala během lockdownu stejně jako album evermore vydané o pět měsíců později. Obě desky jsou ale zcela odlišné od předchozí tvorby Taylor. Jak dokáže tato jednatřicetiletá zpěvačka vyprodat světové stadionové turné s elektro popovým albem a o pár let později získat nominace na Grammy za folkovou tvorbu?

Taylor je známá pro svůj typický storytelling, který začala vkládat do své hudby od úplného začátku své kariéry. Její hudba se ale měnila s její trajektorií slávy. Z country-popové zpěvačky se časem stala osobnost, která doslova tvoří hudební průmysl. V dokumentu Miss Americana (2019) zazní věta: „Taylor Swift doesn’t make the music industry. Taylor Swift is the music industry.“

Ve stejném dokumentu taky najdeme moment, kdy Taylor skládá album Lover a trošku si povzdychává nad tím, že nemá luxus spontánnosti, protože její život je naplánovaný na dva roky dopředu. Když byla Taylor Swift nucena zrušit kvůli pandemii světové turné po festivalech k desce Lover a vešekeré další plány, vrhla se na psaní nové hudby. Desku se šestnácti písničkami napsala překvapivě rychle a tak se už 24. července 2020 nečekaně na Spotify objevilo album folklore. A zní přesně tak, jaký má název. Deska je lehká, plná poetických textů a vznikla ve spolupráci s hudebníkem Aaronem Dessnerem z The National. Po mainstreamové desce Lover, která je plná barev, tak přichází deska klidná, něžná a barevně utlumená.

Taylor ani po třinácti letech nedochází inkoust v textovém peru. Možná dokonce naopak.

„But I come back stronger than a ’90s trend

Taylor Swift – willow

Na rozdíl od producentů, kteří pomohli zesílit a uhladit její psaní písní pro masy, Dessner vyzval Taylor, aby propracovávala a vyprávěla příběhy od začátku do konce, vymýšlela fiktivní postavy s propojenými dějovými liniemi.

Na této desce najdete, mimo jiné, i feat s indie kapelou Bon Iver. Zpěvák Bon Iver Justin Vernon se podílel nakonec i na některých ostatních písničkách na albu. V některých můžete slyšet jeho kytary, někde zas jeho bicí. I přes to, že spolu prakticky nahráli album, nikdy se kvůli světové pandemii neviděli.

Písnička exile, kterou Taylor s Justinem Vernonem zpívá, vznikla ale překvapivě u klavíru se zpěvaččiným přítelem, hercem Joem Alwynem.

„Oba dva si možná až příliš libujeme ve smutných písních. Když jsem Joa slyšela, co hraje a skládá, přemluvila jsem ho, abychom spolu zkusili napsat a dokončit píseň. Celou dobu jsem ale cítila, že by bylo dobré píseň skládat z dvou perspektiv. Z té ženské a mužské. Vznikla tak exile. Spojila jsem se s Justinem Vernonem přes kamaráda, který je jeho nejlepší kámoš. Celou dobu jsem se bála, že řekne, že se mu to nelíbí. Není nic horšího, něž když umělec, ke kterému vzhlížíte celý život řekne, že se mu nelíbí, co děláte. Když souhlasil, měla jsem obrovskou radost.“ vypráví Taylor v hodinovém interview s Zanem Lowem. Mít na desce feat s Justinem Vernonem je vážně splněný sen. Justin se nakonec podílel na tvorbě ostatních písniček. V některých nahrál bicí a kytary. Nemůžu se dočkat, až ho poznám.“ dodává.

O pět měsíců později Taylor na sociálních sítích oznamuje deváté album evermore. To vychází 11. prosince a je prakticky pokračováním desky předchozí. Má patnáct písniček. S předchozím albem to dohromady dělá přesně 31. Zpěvačka je známá tím, že ji celý život obklopuje číslo 13 a několikrát se zmínila, že číslovku 31 vnímá jen jako převrácenou třináctku. Proto je tohle období fanoušky vnímáno i jako určitá větší éra a čekají na příchod ještě něčeho. Jestli to bude třetí folkové album nikdo neví.

Opět zde najdete feat s Bon Iver, ale i třeba další indie ikonou The National nebo HAIM. Lead singlem tohoto alba je píseň willow, jehož klip navazuje na klip ke cardigan z desky folklore.

Taylor na obou deskách působí usazeně a tak nějak na „správném místě“. Zároveň ukazuje sílu v dalším žánru. To ostatně dokazuje i počet nominací Grammy, které za folklore získala. Grammy’s probíhají už tuto neděli a Taylor se po několika letech objeví i mezi vystupujícími. A to, že alespoň jednu z pěti nominací promění, je více než pravděpodobné.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *