Silver Apples live in Los Angeles, 1968

Silver Apples: Zásadně ovlivnili vývoj elektronické hudby a poslouchal je i Lennon, potom ale zmizeli na 20 let

Na konci 70. let a počátku 80. let se objevilo plno hudebních projektů, které měly vliv na post-punkovou, alternativní a experimentální elektronickou hudbu. Před nimi tady ale byli Silver Apples. Duo, které jako jedno z prvních experimentovalo s elektronickou hudbou. Spolupracovali s Hendrixem, ovlivnili Stereolab nebo Portishead. Jejich fanouškem byl i John Lennon. V roce 1969 ale na 20 let zmizeli.

Kapelu založili Simeon Coxe a Danny Taylor už v roce 1967. O tři roky později jim už svět ležel u nohou. Newyorské duo mělo venku průkopnické debutové album a hrálo před desítkami tisíc lidí. Jejich druhé LP mělo vyjít každou chvíli. O několik týdnů později jim ale bylo zakázáno vystupovat a byli vyloučeni z hudebního průmyslu.

Zničilo nás to, bylo to srdcervoucí.“ – Vzpomíná Coxe

Abychom pochopili co se stalo, musíme se vrátit na začátek jejich příběhu. Před vznikem Silver Apples byl Coxe součástí rockové kapely, kterou ale zničilo, když Coxe začal experimentovat s oscilátory a chtěl, aby je v kapele používali víc. Nesnášeli to tak moc, že se rozpadli a jediný, kdo s Coxem zůstal, byl Danny. Jejich manažer Barry Bryant jim půjčil své prostory a duo začalo experimentovat s napůl rozpadlými elektronickými nástroji. Po pár měsících z toho byla směs psychedeliky, elektroniky a rocku. Coxe si sestavil vlastní syntezátor, jehož součástí bylo devět oscilátorů a 86 manuálních prvků. Ovládal se rukama, nohama i lokty uživatele a přezdívali ho Simeon. Neměli moc peněz a tak byl sestaven z náhodných částí běžných spotřebičů.

Bryan, u kterého duo tvořilo hudbu, za nimi posílal lidi z různých labelů, kteří vyhledávali nové talenty, ale všichni prý většinou utíkali s rukama na uších. Svůj první koncert měli Silver Apples hrát v Central Parku pro 30 000 lidí. Byli vyděšeni k smrti, nevěděli ani jestli jejich technika bude fungovat. Brzo se zalíbili Kapp Records a pod nimi i vydali jejich debutové album Silver Apples v roce 1968. Album bylo na tu dobu velice nadčasové, ale Coxe na něm ale prý nikdy neslyšel nic neobvyklého, jejich záměr nikdy nebyl být futurističtí. Pouze experimentovali. Během nahrávání druhého alba zjistili, že sdílejí studio s Jimim Hendrixem.

Nyní se už dostáváme tomu, kam kapela zmizela. Reklamní agentura Kapp přišla s nápadem spojit jejich dva klienty – Silver Apples a leteckou společnost Pan Am. Kapela získala přístup k letadlům pro pořízení fotografie na cover alba. Výsledkem byly snímky, na kterých je duo v kokpitu s drogami a v troskách letecké nehody. To je potopilo, protože letecké společnosti se toto samozřejmě nelíbilo. Prodej alba byl omezen a kapele bylo zakázáno vystupovat. Kapp Records trpělo finančně a muselo propouštět zaměstnance. Se Silver Apples ukončili spolupráci.

Kapela i tak nahrála třetí album. Labely se k nim ale nechovaly hezky a občas je nemohly ani přimět k tomu, aby si album poslechly. Coxe to vzdal a odjel do Alabamy za svou rodinou. Z nadějného muzikanta se stal řidič vozu se zmrzlinou. Nechtěl tvořit hudbu jinak než se Silver Apples. Na hudební kariéru téměř zapomněl a myslel si, že to byl jen experiment, který je dávno pryč.

New York 1968

O 20 let později ale Coxemu volal kamarád z New Yorku, že slyšel jeho album hrát v galerii. Jednalo se o německou nelegální kopii. Příběh Silver Apples pokračoval. Ten samý rok (1996) vyšlo album a Silver Apples se vyrovnali s podvodníkem. Bylo to zvláštní období. Duo podepisovalo ilegální kopie jejich vlastní hudby. Coxe a Danny zase začali vydávat hudbu. Jen museli sestavit nového Simeona, protože velkou část toho původního Coxe ztratil při hurikánu Frederic v roce 1979. Nevydané třetí album The Garden bylo v roce 1998 konečně na světě. Když to vypadalo, že se kapela opět dostává do starých kolejí, přišla další tragédie. Došlo k autonehodě jejich dodávky a Coxe si zlomil šíji. Bylo mu řečeno, že už nikdy nebude chodit. On ale bojoval a za 2 roky znovu cítil své nohy. Když se zotavil, jeho hudební partner v roce 2005 zemřel. Coxe i tak pokračoval, vytvořil nový set-up, aby mohl dále hrát i s jeho sníženou mobilitou. Dannyho odmítal někým nahradit a tak raději samploval jeho nahrané bicí.

Silver Apples se opět dostali ke slávě kterou si zasloužili. Milovalo je nespočet lidí a kapel. Sean Lennon Coxeho informoval, že jeho otec byl jejich velkým fanouškem. Coxe pokračoval v koncertech a turné pod jménem Silver Apples. V roce 2016 vydal nové album. I přes všechno špatné tvrdí, že dobré momenty v jejich hudebníkariéře převažovaly.

UTRECHT, NETHERLANDS – NOVEMBER 20: Simeon Coxe of Silver Apples performs on stage at Tivoli De Helling during Le Guess Who? Festival on November 20, 2014 in Utrecht, Netherlands. (Photo by Gaelle Beri/Redferns via Getty Images)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *