Playtronica

Pařížské Studio Playtronica proměňuje každodenní předměty v hudební nástroje. Jaké je jejich kouzlo?

Studio Playtronica je pařížské kreativní studio založené v roce 2014. Zaměřuje na vytváření interaktivních hudebních zážitků s předměty, se kterými se setkáváme každý den a to tak, že je proměňují v hudební nástroje. Můžete si tak zahrát na ovoce, květiny nebo dokonce lidské tělo. Ve svých produktech spojují tři různé věci – technologii, dotek a zvuk. Kolektiv lidi ponoří do jedinečné interaktivní reality, ve které běžné předměty získávají novou identitu.

A jak to funguje? Playtronica mění jakýkoliv vodivý předmět na tlačítko MIDI ovladače. Pak už nám umožňuje ponořit se do tvoření hudby s nekonečnými možnostmi. Nástroje jsou navrženy pro práci s organickými materiály – většinou se vším, co obsahuje vodu. Cílem je spojit lidi a objekty v jednom elektrickém řetězci a měřit intenzitu lidského dotyku, což je technicky změna elektrického odporu. Obvykle o tom nepřemýšlíme, ale naše těla jsou baterie, které pomocí elektřiny umožňují komunikaci mezi mozkem a dalšími částmi těla. Playtronica používá stejnou myšlenku k tvoření zvuku a možností zahrát si třeba na mrkev, meloun nebo citron.

www.equalnoxmagazine.com

Playtronica boří bariéry a rozvíjí smysl pro hru a harmonii. Zahrát si zvládne téměř každý. Tato technologie je velmi jednoduchá a zaměřená na lidskou zkušenost. Studio si klade za cíl vytvářet působivé momenty pomocí hudby, hry a kreativních možností. Dosáhnou toho tak, že spojí dotek a zvuk. Jejich zařízení Playtron a TouchMe přemění téměř cokoliv na součást tohoto hudebního nástroje. Zapojit můžeme třeba ovoce, židli, celý pokoj nebo lidské tělo. Důležitá je pak interakce s těmito objekty. Pohlazení na krku se promění ve vysokou melodii, vzájemné hraní prstů se změní na něco zábavnějšího a rytmičtějšího. Vítejte v novém hypersenzitivním světě, kde vše může produkovat zvuk.

Celý projekt začal už v roce 2012 a to vzdělávacím projektem pro výuku elektronické hudby pro děti. Kombinovala se tam hudba s různými dalšími obory, jako je vizuální umění, animace, tanec nebo vyprávění a celé to probíhalo s levnými a cenově dostupnými technologiemi a nástroji. Tam vznikla první myšlenka.

Playtronica

Playtronicu založil divadelní producent Sasha Pas. Experimentoval s technologií už když pracoval v divadle, kde spojoval více smyslů pomocí scénografie, zvuků, světel, herectví, kostýmů a textu. Přidali se kreativní technolog Andrey Manirko a skladatelka Olga Maximova. Zařízení designově navrhla Aglaya Demidenko, zatímco akce a výstavy Playtronica kurátoruje Vincent De Malherbe. Společnost sídlí v Paříži s pobočkami v Berlíně a Moskvě.

Studio s touto kreativní myšlenkou spolupracovalo už s plno známých firem, umělců, muzeí či galerií. Konkrétně například Ikea, Nike, Mercedes, Timberland, Lexus, Lush, Hermes a dokonce i Google. Parfémy Issey Miyake Wood & Wood a Rose & Rose v Barceloně prezentovali pomocí růží, citronů a dřeva. Každou značku považují za nový nástroj. Dělají i různé workshopy. Vyzývají diváky, aby se stali součástí sboru, symfonie nebo konceptu. Zaměřují se také na zvukový design a muzejní instalace.

Vidět tyto technologie hrát naživo je šokující a zároveň poetické. Hypnotizují vás krásou zvuků, pohybů, jemností a nekonečnem možností kreativity a inovací.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *