Badflower

Badflower

RECENZE: Badflower na nové desce řeší špatný systém v USA i distancování od vlastní rodiny

8,5/10

Rocková kapela, pocházející z Los Angeles, Badflower v pátek vydala album This Is How The World Ends. Desce předcházely čtyři singly. Jak jejich druhé studiové album Badflower vnímáme my?

Během dvouleté pauzy od debutové desky nenechali Badflower své fanoušky rozhodně na ocet a obdarovali je i singly, které se nakonec na druhém albu ale neobjevily. Singl 30 se dokonce dočkal i videoklipu a více než deseti milionů streamů na Spotify. Proč se kapela tento úspěšný singl rozhodla na desku nedat, zatím není známo.

Již před vydáním This Is How The World Ends se zpěvák Josh Katz nechal slyšet, že tahle deska je sbírkou toho nejlepšího, co kdy s kapelou vytvořili. Když se ho ptali fanoušci, jestli bude deska ještě lepší než debut OK, I’m Sick, odpověděl ,,Stoprocentně ano.

Novou éru na začátku července odstartoval singl Family. Později pak Don’t Hate Me, Fukboi a Johnny Wants To Fight. Na albu je celkem 13 písní.

Jako první startuje jemná akustická Adolescent Love. Pokud byste chtěli ale hodnotit celou desku na základě tohoto úvodního tracku, udělali byste velkou chybu. První píseň patří totiž mezi ty nejjemnější, které na albu uslyšíte. Po ní následuje první, již zmíněný, singl Fukboi. Ten už Badflower ukazuje tak, jak je známe. Výrazné bicí i kytary a naštvaný hlas zpěváka Joshe i jeho otevřenost a upřímnost.

Třetí pozici na této desce má singl Family. Ten zas patří mezi ty nejupřímnější v celé diskografii Badflower. Josh Katz v něm popisuje velmi křehký vztah se svou rodinou. Před roky se od své rodiny totiž kompletně distancoval.

,,Jsem extrémně empatický člověk, ale tuhle stránku ukazuji pouze cizím lidem, protože skutečná zranitelnost je příliš zranitelná,“ říká Josh. ,,Nejistota ze mě dělá sobeckého, osamělého člověka, kterým ale být nechci. Je mnohem snazší hrát si na oběť a obviňovat jiné lidi ze stresu, z traumat z dětství, než jen přiznat, že za to můžu já. Jsem ten, kdo dluží omluvy.

K singlu Family vyšel i velmi emotivní klip.

Když se dostaneme přes většinu již vydaných singlů, zastavíme se u páté písně s názvem Stalker. Dá se říct, že Badflower jsou už skoro od samotného začátku kapelou, která se ve své hudbě částečně dotýká politiky nebo aktuálních témat. Stalker je přesně takovou písní. Pokud máte rádi naštvané písničky s dávkou feminismu, tahle je pro vás.

Deska je propletená písněmi nebo jen částmi, které jsou čistě akustické. To se v diskografii Badflower objevuje poprvé. Everyone’s An Asshole, She Knows, My Funeral nebo i úvodní, již zmíněný, track Adolescent Love jsou toho jasnými příklady.

Předposlední song Machine Gun inspiroval název alba.

this is how the world ends, this is how they suck you in, manipulate the broken, to suffer every consequence

they gave me a machine gun, but I don’t wanna hurt no one, there’s nothing here to fight for, this is someone else’s war

Machine Gun, Badflower

Song podrobně popisuje příběhy několika lidí, kteří prošli válkou a kritizuje USA. Textem Badflower říkají, že Spojené státy manipulují s lidmi kvůli pokračující touze politiků po moci a bohatství. Refrén je doprovázen silným a chytlavým riffem.

Deska vrcholí písní My Funeral, u které je velmi těžké neuronit slzu. Deprese, sebevražda a mentální potíže se v diskografii Badflower také objevují už od samotného začátku (Ghost nebo x ANA x).

V téhle písni Josh vysvětluje, že vlastně není ještě připraven odejít z tohoto světa, ale přemýšlí nad tím, jak by se v takový okamžik zachovali lidé kolem něj a jak by vypadal jeho pohřeb. Song vrcholí dojemně zpívajícím sborem. Myslíme si, že My Funeral je dobrý kandidát na další singl a zasloužil by si určitě i klip.

Obě dvě zmíněné desky kapela představí českým fanouškům již příští rok společně s kapelou Palaye Royale a to 17. a 18. března v Lucerna Music Baru a 21. března v brněnském klubu Fléda v rámci Rock for People Concerts.

Za Vinyl tuto desku hodnotíme pozitivně a dáváme ji 8,5/10.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *