Radiohead vydali reedici Kid A Mnesia a plánují virtuální výstavu

Reedice pojmenovaná Kid A Mnesia je dostupná od 5. listopadu 2021. Vyšla u XL, britského nezávislého vydavatelství, a složena je nejen z dvou legendárních alb kapely Radiohead. Před vydáním celé reedice vyšly rovnou dva, dříve nevydané, singly – If You Say the Word a Follow Me Around. Reedice obsahuje 3 disky. Dosud nevydaný materiál najdeme na jednom z nich a pojmenován Kid Amnesiae. Také obsahuje kazetu s vybranými písněmi ze strany B.

Po vydání alba A Moon Shaped Pool roku 2016 byli členové Radiohead zaneprázdněni svými sólovými projekty. Thom Yorke například pracoval na soundtracku k horrorovému filmu Luca Guadagnina Suspiria. V roce 2019 také vydal sólové album Anima. To bylo také doprovozeno filmem, který najdeme na Netflixu. Jonny Greenwood se soustředil na soundtrack k filmu Paula Thomase Andersona – Phantom Thread, za který získal nominaci na Oscara. Stojí také za hudbou pro dva další filmy: životopisný film o princezně Dianě – Spencer a The Power of the Dog. Greenwood také založil Octatonic Records, label zaměřený na současnou vážnou hudbu.
Ed O’Brien vydal loni své debutové sólové album Earth s názvem EOB.

ANIMA, Thom Yorke

Ikonické album Kid A vyšlo v roce 2000. O osm let později vyšlo znovu na dvojitém LP společně s Ok Computer. Rok poté EMI vydalo sběratelskou reedici. Album se také připomnělo i svými dvacátými narozeninami, které oslavilo minulý rok. K této příležitosti Radiohead vydali rozšířenou verzi skladby Treefingers. Letos na podzim vyšlo společně s dalším ikonickým albem Amnesiac. Sesterské desky, která vznikla ze spousty materiálu který kapele zbyl z tvoření Kid A. Kid A Mnesia tak tvoří dokonalé dvojalbum.

Album kromě singlů předcházela i neobvyklá propagační kampaň. První dubnový den se Radiohead zaregistrovali na TikToku a začali zveřejňovat krátká videa s postavou Chieftain Mews. Během několika měsíců zveřejnili více než 30 videí.

Chieftain Mews

Kid A Mnesia vyšla ve vinylové, CD, kazetové a digitální verzi. Yorke a Stanley Donwood také vytvořili dvě umělecké knihy podrobně popisující tvůrčí proces alb. Radiohead oznámili reedici na začátku září a vydali dříve nevydanou skladbu If You Say the Word. Videoklip k ní byl vydán 23. září. O režii se postaral Kasper Häggström. Klip je o dvou mužích, kteří chytají lidi v lese a přivádějí je do Londýna, aby pracovali v kanceláři. Další singl Follow Me Around byl vydán 1. listopadu rovnou s videoklipem. Guy Pearce v hlavní roli, hraje muže vyhýbající se dronu, který ho sleduje ve vlastním domě.

Devátého září byla pro PlayStation 5, macOS a Windows oznámena výstava Kid A Mnesia Exhibition. Interaktivní zážitek vytvořený ve spojení s Epic Games. Obsahuje dílo Thoma Yorka a Stanleyho Donwooda společně se zvukovým designem od Nigel Timothy Godricha. Epic Games to popsali jako „převrácený digitální/analogový vesmír“ oslavující výročí Kid A a Amnesiac. Vývoj Kid A Mnesia Exhibition trval okolo dvou let. Byl koncipován jako fyzická instalace, která bude vystavena ve městech po celém světě. To bylo bohužel ale narušeno pandemií COVID-19 a logistickými problémy. Vydání je naplánováno na 18. listopadu 2021. Zatím se můžeme podívat na upoutávku k výstavě od Playstation. Na Kid A Mnesia Exhibition také spolupracoval digitální umělec Sean Evans, divadelní scénografka Christine Jones nebo producent Matthew Davis.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *