Nemusíš rozumět textu, aby sis hudbu užil: pět umělců, kteří skládají v jiném jazyce než je čeština a angličtina

V dnešní době už dávno neplatí, že světový dosah mají pouze skladby napsané v angličtině. Přesto mezi českými posluchači jasně převažují písně právě v tomto jazyce. Případně české a slovenské texty, které zdejší scénu taktéž hojně zásobují. Společně si proto představíme pět hudebníků, kteří své texty píšou v jiném jazyce, a o které by byla škoda při poslechu přijít.

Cizojazyčné texty vůbec nejsou pouze trendem poslední doby. Už v devadesátých a nultých letech dokázaly Evropu roztančit ikonické skladby jako například Dragostea Din Tei či Danza Kuduro, i když málokdo rozuměl, o čem se v textech zpívá. Přesto dnes většina lidí konzumuje hudbu (ale i jiné formy zábavní kultury) v angličtině.

V první řadě, většina lidí už tento jazyk alespoň základně ovládá, a tudíž pro ně není větší problém textu porozumět. Pro spoustu posluchačů není hudba pouze o chytlavé melodii, ale právě i o samotném textu, který se v písni zpívá. A v momentě, kdy se lidé s celkovým poselstvím písně dokáží ztotožnit, jim u poslechu vzniká jakási přidaná hodnota. I spousta umělců, pro které angličtina není mateřským jazykem, skládá v angličtině, protože tím mají blíže k mezinárodnímu publiku.

Proč ale zanevřít nad „neanglickými” texty? Byla by přece škoda přijít o kvalitní hudbu jen proto, že danému umělci nerozumíme. Navíc v době, kdy není těžké si přeložený text dohledat, případně si ho přeložit sami. Pro inspiraci vám teď představím 5 hudebníků, kteří mě v poslední době zaujali, a kteří (alespoň z části) tvoří hudbu v jiném světovém jazyce.

Froukje

Froukje Veenstra je mladá Nizozemka, která vystupuje pod uměleckým jménem Froukje. Jak již předchozí věta napovídá, své písně skládá v holandštině. Kromě psaní a zpěvu se věnuje ještě hře na kytaru a na klávesy. Hudební tvorbě se začala věnovat poměrně nedávno – svůj první singl Groter Dan Ik vydala v lednu 2020 a vyjadřuje v něm ke klimatické krizi. Od té doby má na svém kontě několik singlů a jedno EP Licht En Donker, které vyšlo v lednu 2021. Její hudba by se dala označit jako alternativní pop s občasnou příměsí elektroniky, který se vyznačuje neuvěřitelnou hravostí a chytlavostí. 

Måneskin

Måneskin asi není třeba příliš představovat. Italská rocková kapela ve složení Damiano David (zpěv), Victoria De Angelis (baskytara), Thomas Raggi (kytara) a Ethan Torchio (bicí) je totiž fenoménem posledních měsíců. Během půl roku se z této italské čtveřice stala kapela světové úrovně, která během pár minut vyprodává každý oznámený koncert. Troufám si tvrdit, že právě oni dnes stojí z velké části za popularizací „neanglických” textů, protože své písně vydávají kromě angličtiny také v jejich rodné italštině. Vždyť i jejich vítězný song z letošní Eurovize Zitti E Buoni je koneckonců zpívaný italsky. K tomuto okamžiku má kapela vydaná 3 alba. To poslední, Teatro d’ira – Vol. I, vyšlo v březnu 2021.

Namika

Namika, vlastním jménem Hanan Hamdi, je německá zpěvačka s kořeny v Maroku. Svůj první úspěch zaznamenala už v roce 2015, kdy vydala své první album Nador, z něhož se singl Lieblingsmensch umístil na prvním místě německého žebříčku. Sama svou hudbu popisuje jako „nadčasovou, která stále dokáže zasáhnout nerv doby”. V jejích písních můžeme nalézt znaky hip-hopu, popu, ale i arabských harmonií. Zatím vydala 1 EP a 2 alba. Její poslední album Que Walou vyšlo v červnu 2018.

Kaky

Kaky je francouzský zpěvák a producent, který svou kariéru začal nahráváním série videí na Instagram a Youtube, ve kterých poněkud netradičně produkuje hudbu – vytváří ji totiž pomocí zvuků okolí, od krájení ovoce až po zapínání pásu v autě. Tohoto jeho talentu si v roce 2020 všimla nahrávací společnost Sony, která s ním později i podepsala smlouvu. Od té doby Kaky vydal několik singlů a na začátku roku 2021 i své debutové album Room 404. Žánrově se pohybuje na pomezí popu a hip-hopu.

¿Téo?

Mateo Arias, známý pod uměleckým jménem ¿Téo?, je kolumbijský zpěvák žijící v USA. Ve Spojených státech také vyrůstal, a proto se v jeho textech velmi často mísí angličtina se španělštinou. Jeho debutový singl Uno Dos, na kterém se podílel i Jaden Smith, vyšel v roce 2017. V roce 2019 dokonce předskakoval Jadenu Smithovi a WILLOW na jejich společné tour. K dnešnímu dni vydal Mateo celkem 2 alba: ¿Téo? (2018) a Sol (2021). Vzhledem k jeho kolumbijskému původu jsou pro jeho hudbu charakteristické prvky latino hudby, ty dává do kombinace s hip hopem a spolu s jeho výrazným hlasem tak vzniká velmi chytlavá kombinace zvuků.

Ačkoliv zahraničních umělců, kteří si zaslouží naši pozornost, je daleko větší počet, více prostoru ve článku nemáme. V rodném jazyce se mnohdy hudebníkům vyjadřuje lépe a přirozeněji, to ale neznamená, že jejich hudba není určena pro nás, jakožto cizojazyčné publikum. Nezbývá nám než doufat, že se (nejen) k nám brzy tito zahraniční umělci probojují a třeba se nám v budoucnu představí na některém z českých festivalů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *