Kde se vzala značka Fender a jak vznikaly Telecaster a Stratocaster?

Fender – značka o které každý, kdo se o hudbu trochu zajímá, určitě slyšel a mnoho z nás dokonce některou z Fender kytar vlastní. Firma byla založena už roku 1946 a zabývá se, kromě výroby kytar, i výrobou baskytar nebo zesilovačů. Kde se ale Fender vzal? Kdo stojí za založením této značky? Co to je Telecaster a Stratocaster? To se dočtete v tomto článku.

Roku 1909 se narodil a vyrůstal v Kalifornii muž jménem Leonidas (Leo) Fender a už od mala ho přitahova elektronika. Nejprve byl fascinován rádii a brzy je začal opravoval v malém obchodě v domě svých rodičů. Po absolvování střední školy Leo pokračoval na vysoké škole, nikdy ale nestudoval nic o elektronice. Po škole pracoval jako účetní a při studiu se naučil i něco o podnikání.

Leo Fender – http://www.zoomerradio.ca

Příběh značky Fender začíná v roce 1938, kdy si Leo půjčil 600 dolarů a založil vlastní firmu Fender Radio Service. Otevřel svůj malý obchod a opravoval v něm rádia, gramofony, audio zesilovače a podobně. Později začal stavět zesilovače podle vlastních návrhů. A do jeho podniku si pro jeho výrobky začali chodit muzikanti. Fender se pomalu začal stávat populárním.

Fender’s Radio Service –Bob Linell, courtesy of the California State Historic Preservation Office

Během druhé světové války se Leo na začátku 40. let setkal s Claytonem Orrem „Doc“ Kauffmanem – hudebníkem, ale hlavně také designérem elektrických kytar pro společnost Rickenbacker. Doc Kauffman v roce 1935 vynalezl a nechal patentovat jednu z prvních mechanických vibrato jednotek, Vibrola. Stal se z něj Leův obchodní partner a založili společnost K & F Manufacturing Corp na výrobu a prodej elektrických nástrojů a zesilovačů. Společnost zahájila výrobu v roce 1945 s lap Steel kytarami a zesilovači. Na konci roku Fender už věděl, že výroba vynáší více než opravy a tak se zaměřil především na tento obchod. 

Kaufman & Fender Lap Steel Guitar 1945 – reverb.com

Kauffman ale nebyl o vyhlídkách společnosti s Leem přesvědčen a bál se, že přijde o své peníze, protože viděl i neúspěšné pokusy o zisk u Rickenbackera. Jeho cesta se tedy s Leem o rok později rozdělila a Fender společnost přejmenoval na Fender Electronic Instrument Company. Původní servisní dílna zůstala otevřená až do roku 1951, ačkoli Leo Fender na ni po roce 1947 osobně nedohlížel. A právě tehdy se zrodila společnost Fender.  Zakázková lap steel kytara vyrobená v roce 1946 pro jeho přítele Noela Boggsa byla považována za vůbec první produkt se známým logem Fender.

Noel Boggs a Fender nástroj

Od roku 1948 s Leem začal dlouhodobě spolupracovat inženýr George Fullerton. Podílel se na vývoji mnoha kytarových zesilovačů a jejich designu a byl také při ladění barev do designu kytar. První z nich byla známá jako Fullerton Red – po něm. Další dvě důležité osobnosti pro Fender byl hudebník/produktový inženýr Freddie Tavares a marketingový génius Don Randall. A právě Don Randal Leovi navrhl, aby zkusil vytvořit kytaru ve španělském stylu. Leo hned začal pracovat na designu.

G&L Fullerton Red – gbase.com

Leo nikdy nebyl kytarista, což mohla být nevýhoda, ale zároveň mu to umožňovalo otevřeněji o kytarách přemýšlet.  Zjistil, že mnoho hráčů v té době vlastnilo pouze jednu kytaru. Pokud by byla kytara poškozena nebo by se pražce opotřebovaly, opravy by byly nákladné a časově náročné. Pokud se jejich kytara zrovna opravovala, nemohli si muzikanti vydělávat na živobytí. Pracující hudebníci by ocenili levnou kytaru a snadnou a rychlou opravu. Proto se Leo rozhodl, že je potřeba vyrobit hlasitější, levnější a odolnější kytary. Dobře si uvědomoval chyby, které měly elektrifikované kytary s dutým tělem.

Po několika prototypech, testováných kytaristami a následném vylepšení byl Leo připraven spustit Fenderovu první pevnou kytaru. První kytara přišla roku 1950 – Fender Esquire. Esquire měl jediný snímač. První, který byl uveden v katalogu Fender z roku 1950, byl černý s bílým pickguardem. Leo cítil, že javor a způsob výroby, který používal na krky, bude dostatečně silný. Ukázalo se to ale jako chyba, protože některé krky měly problémy s pokřivením. Bylo jich vyrobeno jen asi padesát. Následoval rafinovanější model.

original case and a 1946 Fender Deluxe amplifier – premierguitar.com

V roce 1951 Fender nabídl první sériově vyráběnou elektrickou kytaru ve španělském stylu s pevným tělem, která měla dva snímače a příhradovou tyč. Kytaru pojmenoval Fender Broadcaster.

Fender byl téměř okamžitě kontaktován společností Gretsch Company z Brooklynu v New Yorku. Gretsch informoval Fendera, že mají ochrannou známku na jménu Broadkaster, která byla použita pro jejich bicí. Fender jako mladá společnost věděla, že potřebují rychlou změnu názvu. Leo Fender byl člověk, který prožil Velkou hospodářskou krizi a byl docela skromný. Aby ušetřil peníze a nezpomalil výrobu, nechal tovární dělníky jednoduše odříznout Broadcaster z obtisků, takže kytara byla prostě Fender. Sběratelé později tyto kytary přezdívali „no-casters“. Později se pro kytaru zvolil název Telecaster a Leo se s ní chystal změnit svět. Telecaster byla plně pevná kytara s javorovým krkem. Fender vyzkoušel i jiná dřeva. Těla prototypů byla vyrobena například z borovice, ale snadno se promáčkla.

Fender American Original ’50s Telecaster – projectmusic.net

Leo chtěl tyto kytary vyrábět ve velkém a proto postavil továrnu. Ostatní stavitelé, jako Paul Bigsby, netoužili po továrně a vyráběli pouze ručně vyráběné kytary na zakázku. Jedním z hlavních rozdílů mezi Bigsby a Fenderem byly jejich obchodní modely. Leo měl továrnu se zaměstnanci. a vyrobil většinu všech dílů pro Telecaster ve vlastní továrně. Mnoho pracovníků v továrně byly ženy a migrující pracovníci, kteří byli proškoleni uvnitř továrny. Leo také uzavřel dohodu s V.C. Company Squier Company o dodávání strun pro své nové elektrické kytary.

V roce 1951 Leo vynalezl první sériově vyráběnou elektrickou baskytaru s pevným tělem Precision Bass (P-Bass). Leo pochopil problémy, s nimiž se potýkají hráči akustického kontrabasu, kteří již nemohou soutěžit o hlasitost s ostatními hudebníky. Fender představil i basový zesilovač, Fender Bassman.

Fender – American Professional Precision Bass® Rosewood Olympic White – gpmusikk.no

Konkurent Gibson představil v roce 1952 plně pevnou kytaru Les Paul Gold Top a v roce 1954 Fender reagoval zcela novým designem, který podle Lea nahradil Telecaster. Fender Stratocaster navrhli Leo Fender, Bill Carson, George Fullerton a Freddie Tavares. Stratocaster měl jedinečný tvar těla „double-cutaway“ a byl první kytarou, která měla tři snímače. Dvojité výřezy Stratocasteru umožnily hráčům snadnější přístup do vyšších pozic na krku. Fender Stratocaster je stále nejpopulárnější kopírovanou elektrickou kytarou na světě.

Custom 1962 Stratocaster – ginoguitars.com

V průběhu let na této kytaře došlo ještě k mnoha změnám. Se všemi těmito inovacemi a vylepšeními Leo očekával, že Stratocaster zcela nahradí Telecaster, ale plno kytaristů stále preferuje Telecaster. I ten postupem času prošel změnami. Obě tyto kytary jsou pro historii hudby velmi důležité a i nadále velmi oblíbené a obdivované.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *