Foto: Rock for People

Jaký byl Rock for People 2019?

Festival Rock for People je už v Hradci Králové tradiční záležitostí. Letos to byl jubilejní 25. ročník. Čím byl speciální a jaké to tam letos bylo se dočtete v tomto článku.

Rock for People už není dávno festivalem jen o rockové hudbě. Poslechnout si zde můžeme různé žánry a své si najde asi každý. Letošní line-up byl plný zajímavých větších i menších kapel. Areál se oproti minulým rokům rozšířil a přinesl proto i mnoho novinek. Kromě koncertů jsme si mohli zajít zaplavat do bazénu v Coolzone, projet se na ruském kole a prohlédnout si festival z jiného úhlu, vyzkoušet si Ninja Factor, zazpívat karaoke a nebo dokonce zacvičit ráno jógu. Pořadatelé Rock for People se před festivalem ptali fanoušků, co by si v areálu přáli a jednomu z nich pořídili dokonce i malou zahrádku o kterou se v průběhu festivalu mohl starat. 

Ani o stánky s jídlem tu nebyla nouze, podel cest areálu jich bylo něco kolem čtyřiceti. Brambory na všechny možné způsoby, asijské pokrmy, wafle, zmrzlina, burgery… prostě skoro cokoliv si vzpomenete.

Ubytování bylo možné v několika různých campech (klasický camp, camp plus, tent hotel, chill village a park camp). My máme zkušenost s campem plus ve kterém se situace od minulého roku spíše zhoršila. Kabinkových sprch byl nedostatek a zmizel i vchod do areálu festivalu přímo z campu, takže se projít dalo pouze hlavní bránou. Nebylo to ale nic co by se nedalo přežít.

Další změnou v areálu byla stage Evropy 2, která se proměnila ve velký cirkusový stan. Přibyl také menší stan YouTube Music. V obou stanech nechyběla nikdy při koncertech skvělá atmosféra. Chvílemi byla tato místa možná trochu přezvučená, nicméně poslouchat se to vždy dalo. Největší stage byla opět ta od Komerční banky, kde zahráli třeba Bring Me The Horizon nebo Franz Ferdinand.

Festival se konal od 4. do 6. července, ale návštěvníci mohli dorazit už 3. července a užít si večírek pro nedočkavé na kterém zahráli John Wolfhooker nebo Skyline

Čtvrtek, 04.07

První den festivalu jsme s Vinylem začali koncertem české kapely The Silver Spoons. Následně pak pokračovali s německými Leoniden. Ti předvedli jízdu plnou energie. Tento koncert nenechal nikoho z publika klidně stát a pro nás to byl z prvního dne koncert asi nejvíce užitý. Ve stanu Evropy 2 tento den také vystoupili You Me At Six nebo Kodaline

Leoniden – Kids

Den zakončili očekávaní Bring Me the Horizon. Od rána jsme v areálu potkávali fanoušky v jejich merchi a plac před stage Komerční banky se začal brzo plnit čekajícími lidmi. Set začala kapela songem MANTRA z nového alba amo a v předních řadách to začalo být okamžitě opravdu divoké. Kromě circle pitů se lidé silně tlačili dopředu, prach z udupané vyschlé země rychle stoupl, chvílemi se dýchalo opravdu špatně. I přes to není pochyb, že fanoušci této kapely si to převážně užili. Zazněla jejich nová hudba, ale i starší songy jako třeba Throne nebo Happy Song. Hlas Olivera Sykese není uplně perfektní, což není žádné tajemství a tak části textů občas vynechával a pomohl i playback. Dechberoucí show to vykompenzovala a nakonec to vůbec nepokládáme za špatný koncert. Za kapelou se promítal psychedelický vizuální doprovod, nechyběly ani tanečnice a plameny. Na konci koncertu publikum zasypaly konfety. 

Bring Me The Horizon

Pátek, 05.07.

Pátek nám opět začal s českými kapelami Make My Heart Explode a I Love You Honey Bunny. I Love You Honey Bunny si dali výzvu naplnit celý stan Evropy 2. Po areálu vylepili plakáty a nakonec se jim to celkem povedlo. Nikdo, kdo se přišel podívat, jistě nelitoval, protože koncert byl opravdu povedený. Vystopilo s nimi i smyčcové trio Space Crew.
Další indie kapelou na programu byli Sea Girls ve stanu YouTube Music. Překvapili moc dobrou hudbou a když opustili stage, publikum začalo vytrvale skandovat o přídavek. Překvapená kapela se nakonec vrátila a skvělý koncert ještě o pár chvil prodloužila.

Sea Girls

Po Sea Girls jsme is užili koncert Toma Grennana a českých Noisy Pots, kteří kombinují elektronickou hudbu s hraním na různé kýble nebo kuchyňské hrnce. Páteční večer jsme zakončili koncertem Tommyho Cashe.

Sobota, 06.07.

Prvním koncertem posledního dne pro nás byla rocková kapela Liily. Po nich jsme nemohli vynechat ani koncert kapely Life, která to pořádně rozjela. Po prvních minutách koncertu už ležel stojan mikrofonu pod podiem a vypadalo to, že stage ve stanu YouTube Music je pro zapáleného frontmana malá. A také, že jo. Najednou byl uprostřěd circle pitu a i zbytek kapely na podiu nezůstával vůbec v klidu. Bylo vidět, že je to opravdu baví.

LIFE – In Your Hands

Následovaly koncerty The Subways a Barnse Courtneyho. Na festival v sobotu dorazilo i americké duo Missio. Hned u prvního songu navodili ve stanu úžasnou atmosféru. Z frontmanova hlasu, který je opravdu dobrý i na živo, chvílemi až přejížděl mráz po zádech. Z koncertu nadšené neodcházelo jen publikum, ale i kapela. Byli překvapeni z toho kolik příznivců v České republice mají a dokonce se o jejich pocity podělili i na twitteru. Snad nebude trvat dlouho a Missio do Česka opět zavítají.

MISSIO

Pale Waves vystoupili v půl jedenácté. Ti v roce 2017 předskakovali kapele The 1975 ve Fóru Karlín. Od tohoto koncertu Pale Waves stihli vydat album a dost se posunout. Koncert to byl dobrý, některé písničky zněly možná až trochu moc podobně. 

Na závěr festivalu se na největší stage konal koncert Franz Ferdinand. V hodinu a půl dlouhém setu zazněl třeba song Evil Eye a nesměl samozřejmě chybět ani nejznámější singl Take Me Out.

Celý festival jsme si moc užili a nelze ho hodnotit jinak než kladně. Je vidět, že organizátoři Rock for People už mají plno zkušeností a festivalu se dá jen málo co vytknout. Skoro vše je dotažené téměř do dokonalosti. Příští rok tam snad opět nebudeme chybět. 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *