zdroj: facebook Leoniden

zdroj: facebook Leoniden

Jak šel čas s německou nadějí Leoniden: Od malého drážďanského klubu po Hurricane Festival

Tento článek mě vrací zpátky do roku 2017, do malého, ale vyprodaného drážďanského klubu Ostpol. Tam jsem se spontánně vydala pár měsíců po tom, co mi Spotify hodil do shuffle kapelu, o které jsem byla naprosto přesvědčená, že je buď z jiného světa nebo minimálně v Anglii vyprodává kluby o velikosti pražského Fóra. Po zjištění, že je to partička kluků z městečka Kiel v severním Německu a že o nich prakticky nikdo neví, jsem byla v šoku. Jak se Leoniden za tři roky posunuli, a proč už o nich ví skoro celá střední Evropa, se dozvíte v dnešním článku.

Za vším stál v podstatě jeden telefonát. Kytarista Lennart zavolal Jakobovi s tím, že shání zpěváka. Pár týdnů na to se Jakob z Hamburgu, kde nechal všechny kamarády, rodinu, školu, odstěhoval do Kielu a tam začal s Leoniden pracovat na novém albu a stavět tým. Doteď hrají ve složení Jakob (zpěv), Lennart (kytara), Felix (bicí), Djamin (klávesy, synth) a JP (basa).

První ukázkou tvorby Leoniden je song Constant z roku 2015, který je nahraný pouze na YouTube.

Po roce vzniklo EP Two Pieces Signs (2016) a o další rok později debutové album Leoniden (2017). Na albu jsou všechny čtyři písničky z již vydaného EPíčka a osm dalších.

Song Nevermind se společně se Sisters a 1990 drží na prvních pěti příčkách nejposlouchanějších písniček na jejich Spotify. Dohromady to dělá skoro 20 milionů streamů.

Myšlenky mě při psaní článku zase vracejí zpátky do již zmíněného drážďanského klubu, který se velikostně dá přirovnat k menšímu Cafe V lese. Ten drive a smysl pro neskutečnou stage presence měli Leoniden už tenkrát. Z koncertu jsem odcházela uchvácená a spocená, jako kdybych zrovna doběhla maraton. A rozhodně jsem nebyla jediná. Ty, pro zvuk Leoniden tak typické, cowbelly a různé rytmické hračky měly na jejich pódiu vyhrazené místo už od jejich počátků a ani dnes se rozhodně neomrzí.

Jak se sami Leoniden popisují na svých stránkách: „Musíte se přesvědčit sami: Je to zážitek, který byste čekali spíš v berlínských techno klubech na konci noci nadopované endorfiny. Lze očekávat cokoli: kytarista, který si rozbije svůj nástroj o vlastní hlavu, bonga v circle pitu, stage diving a plácání si s lidmi. To vše se odehrává noc co noc, protože jediný koncert už nestačí.“

Na to, jak vypadal jejich koncert v pražském RockCafé, se můžete podívat tady.

Stejně jako se nemění jejich energie, nezměnil se ani vděk a radost z každého fanouška, který na jejich koncert přijde nebo si je jenom pustí na YouTube. Kapela už od svých začátků věnuje velký prostor z pokoncertového času fanouškům a jsou schopní si s nima povídat do brzských ranních hodin. Ani to se s příchodem dalšího alba, nebo koncertu na největším německém festivalu, nezměnilo.

K prvnímu albu vydali Leoniden i několik klipů. Během této éry odehráli přes sto koncertů po Něměcku, Rakousku nebo Švýcarsku. S tímhle albem vystoupili i na již zmíněném obřím německém festivalu Hurricane v Scheeßelu.

Pár měsíců na to přichází Leoniden s novým singlem Kids a tím oznamují novou éru, album i turné. Kids je další velkolepý single, který v sobě má všechno, co by měl song od Leoniden mít – energii, výrazný ženský sbor a překvapení. Je až s podivem, jak dokáže něco tak předvídatelného pořád extrémně uchvátit a překvapit.

Opět jsou tu kluci v teplákovkách, kteří vypadají, že nástroje drží v rukou poprvé. Ale jakmile spustí, je to zážitek a vy chcete víc a víc. Klipu Kids nechybí spontánnost, jedinečnost ani velká párty. Kids je momentálně na Spotify jejich nejposlouchanějším singlem s 12 milióny streamů.

Po Kids přichází River, Alone a druhá deska Again. Deska je jako dělaná pro koncertní show. V rámci turné k této desce navštívili Leoniden několikrát i Českou Republiku, včetně Rock For People.

Po dvou letech o sobě dali Leoniden vědět před měsícem a to novým singlem L.O.V.E. A opět to jsou ti staří dobří Leoniden, co dělají muziku po svém a lidi to pořád baví. Leoniden si pro svůj typický sound a aranže rozhodně nespletete. Na příští rok chystají další turné a některé koncerty jsou už nyní vyprodané. Budeme doufat, že zase navštíví i Českou Republiku a znovu nám předvedou tu jejich leonidenovskou show. Leoniden jsou vyjímeční muzinkanti a o jejich koncertech se moc vyprávět ani psát nedá, ty se musí zažít!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *