Leoniden, foto: Petra Charvátová

Leoniden, foto: Petra Charvátová

Leoniden zbořili pražské Rock Café: “Jsme tisíc kilometrů od domova, ale tohle jako domov vypadá.”

Leoniden na scénu vyšvihl singl Nevermind, který je součástí prvního alba. Česko navštívili bezmála počtvrté a vypadá to, že fanoušci z jejich vystoupení nejsou pořád unavení. Leoniden včera zahráli v pražském Rock Café a jako předkapelu si vzali své kamarády I Love You Honey Bunny.

Předkapelu mohli očekávat snad všichni. Tyto dvě kapely si spolu zahrály na křtu debutové desky I Love You Honey Bunny a následně i na pár zastávkách turné k druhému albu Leoniden s názvem Again.

Čas rozehřívání přišel okolo čtvrt na devět, kdy nastoupila česká nadějná čtyřka se songem Introduction. Po pár minutách už bylo jasné, že toto publikum nebude jen tak stát a zírat. Na druhou písničku už tančil snad každý. Od I Love You Honey Bunny zazněly songy z debutového alba Cosmic Background Radiation jako třeba singl Lazer Queen nebo Tried To Tell Her Lies, ale i starší pecky jako Go Little Go, která už své místo na debutovém albu nenašla. Svůj set zakončili songem Bloodshed. Na této mladičké, avšak docela dlouho hrající kapele, je vidět značná inspirace Leoniden. Rychlejší a dynamické přechody mezi písničkami mají Leoniden v malíčku, a tak se není čemu divit, že se občas nechá někdo inspirovat.

Leoniden nastoupili pár minut po skončení předkapely, takže nenechali své fanoušky vychladnout. Úvodní song Colorless dostal diváky do varu a začala tak pořádná párty, která skoro zbořila celou Národní třídu. Po intru zpěvák Jakob všechny pozdravil a poděkoval. Ty, co na Leoniden byli včera poprvé, určitě mile překvapila energie, kterou má tato partička ze severu Německa v sobě. Kytarista Lennart dává do show všechno a ještě víc. A rozhodně není sám. Všichni už po prvních dvou písničkách byli zpocení jak po uběhnutí maratonu ve třiceti stupních nad nulou. A to včetně publika.

Při snaze roztleskat diváky jako přípravu na song People, se z lidí ozvalo pár slov z Du Hast od Rammstein. Na to zpěvák Jakob reagoval a celý klub začal zpívat s ním. Následovalo pár kvalitních sekund zpívání refrénu od jejich německých kolegů.

Během koncertu nebyla nouze o projevy vděku a skromnosti všech členů kapely. I přes to, že mají za sebou koncerty na největších evropských festivalech jako třeba Sziget nebo Hurricane, nebo třeba i show v New Yorku, stále je na nich vidět pokora. “Jsme tisíc kilometrů od domova a občas z toho nemáme dobrý pocit, ale tohle, tohle jako domov vypadá. A i když vím, že zpěváci každému publiku říkají, že je to nejlepší, vy nejlepší jste. Moc si toho vážíme. Děkujeme,“ zaznělo dojatým tónem z úst Jakoba.

O dynamických a rytmických přechodech mezi písničkami už jsme se zmínili při I Love You Honey Bunny, ale v momentě, kdy nastoupí Leoniden všem dojde, že se mají I Love You Honey Bunny ještě čemu učit. Propracované instrumentální melodie sladěné se světly, bubnování snad na všechno, kterému velí set pár cowbellů spolu s bicíma ovládanýma bratrem kytaristy Felixem, je něco, co se nedá pochopit, dokud se to nezažije. Jakob dokonce při jedné takové příležitosti začal hrát v publiku i se svým rytmickým stojanem. Celé to zakončil crowdsurfingem, při kterém bubnoval na světla připevněná na stropě a publikum ho skoro hlavou dolů neslo pomalu zpátky na stage. Při této šílenosti mu v konstrukci se světly uvízla bota a po písničce mu ji museli vysocí fanoušci z řad diváků sundavat.

Dále zazněly hlavně písničky z nejnovějšího, v pořadí druhého studiového, alba jako třeba Slow nebo Why.

Nechyběla ani skvělá a téměř neustále trvající interakce s diváky. Jakob rozdělil Rock Café na dvě půlky a ty soutěžily o to, kdo zazpívá úvodní tóny songu River hlasitěji. Po pár minutách vyzval všechny ke společnému skákání a výraznému tanci. Jakob se po velkém a hlasitém skandování vrátil na pódium sám a zazněla akustická verze The Tired z debutového alba. Na pódium se pak vrátila celá kapela a následovaly klasiky Nevermind, Kids. Večer zakončil song 1990.

Ačkoli jsme se snažili najít na tomto koncertě jediné negativum, hledání bylo neúspěšné a musíme konstatovat, že této německé partičce s knírkama a teplákovýma soupravama hudba prostě jde. Jak to na koncertě vypadalo se můžete podívat už teď v našem fotoreportu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *