MICHAEL OCHS ARCHIVES/GETTY IMAGES

David Bowie – módní ikona napříč dekádami

Není pochyb, že David Bowie byl jedním z nejvlivnějších hudebníků všech dob. Působil nejen jako zpěvák, ale i jako herec, hudební skladatel, multiinstrumentalista, producent a malíř. Znát ho můžeme pod několika jmény – Ziggy Stardust, Aladdin Sane či Thin White Duke. S hudbou začínal jako saxofonista ve školní kapele. Postupně se z něj stala hudební ikona a kromě jedinečného hudebního nadání byl vyjímečný i způsobem oblékání. V dnešním článku vás provedeme tím, jak se v průběhu let sebevyjadřoval pomocí svého stylu.

1960s
První album Bowie vydal v roce 1967 a pojmenováno je po něm – David Bowie. Vrhl se na scénu neuvěřitelným stylem a s vlivem, jako nikdo jiný před ním. Objevil se charismatický dvacetiletý gentleman. Střih vlasů v kombinaci s jeho oblečením z něj udělaly jednu z módních ikon šedesátých let. Boty do špičky, kalhoty po kotníky, košile, to byl Bowieho outfit ze šedesátých let.

foto: www.vogue.co.uk

1969
Po vydání Space Oddity Bowie začal více experimentovat se svým vzhledem a nosil třeba tuto lesklou kombinézu. 

foto: ashiondollchronicles.com

1970s
Páté studiové koncepční album The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars vyšlo roku 1972 a společne s ním Bowie vytvořil i své nejznámější alter ego – mimozemskou rockovou superstar Ziggyho Stardust. Bowie se do role Ziggyho hluboce vžil a jeho alter ego začalo ovlivňovat jeho vlastní osobnost. Proto později vzniká nové alter ego – Aladdin Sane. Bubeník The Spiders from Mars Mick Woodmansey řekl, že oblečení, které nosili, mělo „ženskost a naprostou nehoráznost“. Většinu modelů vytvořil japonský designér Kansai Yamamoto. 

Kansai Yamamoto – Tokyo Pop” bodysuit, AFP/GETTY IMAGES

1971
Svět se dočkal jeho dalšího úspěšného alba Hunky Dory, které obsahuje legendární hity Oh, You Pretty Things a Life on Mars?. Výrazná oční linka, experimenty s makeupem a stylingem vlasů se Davidovi dařily, ať už šlo o look na stage, na cover alba nebo když šel jen tak venku po ulici. Vždycky se oblékal tak, jak se cítil a nosil, co chtěl a kdy chtěl. 

David Bowie – Life on Mars?

1972
Na coveru Aladdin Sane se Bowie objevil s červenými vlasy a ikonickým bleskem namalovaným přes tvář. Deska je ovlivněna diagnostikovanou schizofrenií u jeho polovičního bratra Terryho. S tímto bleskem se objevila i Kate Moss na přebalu časopisu Vogue.

Aladdin Sane – David Bowie

Na konci sedmdesátých let vzniká další nové alter ego Thin White Duke a slouží Bowiemu jako únik od drogové závislosti. V tomto období byl velmi šíhlý, pravděpodobně kvůli způsobu života.

Bowie’s Thin White Duke persona, smoking a Gitanes cigarette,1976.
Andrew Kent

1980s
S příchodem osmdesátých let se Bowie začíná oblékat jako avantgardní genleman. Oblek, kravata, košile, potisky, elegantní boty a Bowieho makeup a vlasy stále dotvářejí jeho osobnost. A přitom si stál zachovává svůj charakteristický šarm.

foto: www.vogue.co.uk

1990s
Na začátku devadesátek se jeho dlouhodobou přítelkyní stala supermodelka Iman a Bowie opět více experimentuje s oblečením a hlavně s barvami. Obléká třeba černo-žluté kalhoty nebo kabát od Alexandera McQueena s britskou vlajkou. V této době už byl jedním z nejznámějších zpěváků světa a přichází spolupráce s Mickem Jaggerem a Tin Machine. To ho samozřejmě ovlivnilo a Bowie se vrací k rockovějším kořenům.

David Bowie na VH1 Fashion Awards v roce 1996 v oblečení od McQueena
BY KEVIN MAZUR/WIREIMAGE/GETTY IMAGES.

2000s
V tomto období Bowie začal nosit květinové vzory, velký kabát, volné kalhoty, vesty, široké košile a nechal si narůst delší vlasy. S věkem Bowie své experimenty mírní, ale stále je to on a stále zůstává originálním. 

foto: www.vogue.co.uk

Jeho styl inspiroval kolekce značek jako třeba Givenchy, Dries van Noten nebo Alexander McQueen.

David opustil náš svět po 18 měsíců dlouhém boji s rakovinou v roce 2016. Pořád ale zůstává ohromnou inspirací a to nejen ve světě módy a hudby.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *