Ruinfest, 2018

Organizátor Ruinfestu Petr Houdek: Je to koníček. Moje odměna je akce, která proběhne v klidu

Jedním z festivalů, které se konají pravidelně každé léto, a to i přes komplikace kvůli pandemii, je jednodenní Ruinfest. Tento festival se uskuteční 15. srpna a patří mezi ty menší. To ale v žádném případě neubírá na kvalitě jeho lineupu. Na nádvoří hradu Rabí letos zahraje celkem 8 kapel. Například Aiko, Kalle, Ghost of You nebo Cigarette Syndrome. Zajímalo nás, jak takový festival přímo na hradě vzniká. Co nám o něm jeho organizátor Petr Houdek řekl, se dozvíte v dnešním rozhovoru.

První ročník festivalu se konal už v roce 2006. Jak vznikl a jaké byly jeho začátky?


Ano v roce 2006, ale v trochu jiné formě, než je dnes. V Rabí jsme měli velkou partu kámošů v čele s Mírou Kraucherem, který je dnes dokonce v Rabí starosta. O Velikonocích jsme pozvali do místního kulturáku 8 kapel. Byla to v rámci žánru taková všehochuť. Od alternativy přes punk a metal až po hip hop. Takhle se to opakovalo rok co rok. Až do roku 2010. Jen na první ročník přišlo cca 400 lidí.

Jak se od prvního ročníku Ruinfest změnil a jak vyrostl?


Tak ono to všechno začalo už na prvním ročníku. Po akci v kuturním domě spali jak někteří účinkující, tak i další naši známí a kamarádi. V kocovině ještě dopíjeli poslední sud, co zbyl, a při pohledu na Rabí na nás měli kecy, proč to jako není na tom hradě.

Za 4 ročníky trochu ochladl jak zájem ze strany nás organizátorů, tak diváků a ročník 2011 a 2012 neproběhl. Ale po dvouleté pauze v roce 2013 díky domluvě s panem kastelánem dostal festival to, co mu chybělo. Přestěhoval se na nádvoří hradu Rabí.

Plakáty prvního a letošního ročníku Ruinfestu

Vnímáte nějaké výhody (či nevýhody) toho, že se festival koná přímo na hradě?


Výhoda je určitě ta atmosféra, kterou Ruinfest má. Vlastně přijdete na obří hrad, projdete velkou branou a tam uvidíte jen několik stovek lidí na malé akci. Žádné davy, ani tlačenice, všichni se usmívají a prostoru je všude dost. Nemáme ambice ani chuť na hrad tahat masy, ale to je asi už poznat z programu, který sestavujeme. Hlavně je to open-air a máme tam hezky zasazené podium mezi zdmi hradu.

Nevýhoda? No tak to bych zmínil asi záchody, které nejsou přímo v hradu, ale musí se sejít tak 150 metrů pod hrad. Ale i nevýhoda má výhodu. Nejsou to toitoiky, ale standardní tvrdá keramika. Jo a ještě mě napadá, že po akci, která končí ve 3 ráno musíme mít už v 9 ráno vše uklizené.

Prostředí festivalu

Jak dlouho trvá příprava této akce a podle čeho vybíráte kapely, které na Ruinfestu vystoupí?


Pokud to člověk chce mít ve finále povedené, sežere to spoustu času. Všechno se začíná rozjíždět už na podzim, kdy bookuji termín hradu i některých kapel. Je to organizace na třičtvrtě roku postupné plížící se práce. Ale je to koníček, takže moje odměna je akce, která proběhne v klidu a vidím, že lidi, kteří přijdou, jsou spokojení. Musím říct, že jsem se do toho obul skutečně vášnivě a je to moje srdcovka. 

Kapely vybíráme na základě neustálého sledování naší české klubové scény. Naštěstí je z čeho vybírat, ale těžké je vymyslet a mít cit program poskládat tak, aby byl pestrý a dával smysl.

Jak velký tým je potřeba na uspořádání této akce a pro kolik návštěvníků je letos kapacita?


Děláme to teď dva, takže je toho hodně na zařizování. Kamarád Pavel mi s tím moc pomáhá a nebýt jeho, tak by akce neproběhla.

Hrad Rabí

Plno letošních letních akcí bylo kvůli pandemii zrušeno/přesunuto na další rok, ale Ruinfest bude i letos. Jak se s tím váš tým vypořádal? Ovlivnilo to nějak letošní ročník?


Tým? Já řekl Pavlovi: „Hale přesuneme to!“ a Pavel řekl: “Ano” 🙂

Na co všechno se na Ruinfestu 2020 můžou návštěvníci těšit?


Myslím, že všechno je hezky napsáno na našem webu www.ruinfest.cz. V programu lze jednoduše klepnout na interpreta a už vám to hraje na YouTube, podivat se můžete na předchozí ročníky s fotogalerií, koupit vstupenky na letošní ročník nebo se podívat na často kladené dotazy.

Rozhodně se nebojte vzít i svoje děti. Co jsem viděl, tak se tam vždy dobře bavily. Stačila jim jedna mez, trávník a zabavily se samy. Akce je primárně o dobré hudbě, takže nečekejte kolotoče ani jiné atrakce. Snažíme se mít na místě dobré jídlo, kde si, doufáme, vybere každý.

Na Ruinfest se chystáme letos i my. Dění na hradě Rabí můžete v reálném čase sledovat na našem instagramu @vinyl_magazine.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *