David Bowie in his Ziggy Stardust persona, 1972 - Masayoshi Sukita

Kolik tváří měl za svůj život David Bowie? Od astronauta až po gentlemana v bílé košili.

Mnoho umělců si za svůj život vytvořilo alter ego a jedním z nich byl právě David Bowie. Alter eg měl hned několik a v jeho životě měla zásadní vliv. V jednom z našich předchozích článků jste si mohli přečíst, jak se David oblékal v průběhu života a dnes se blíže podíváme na několik jeho tváří.

David Robert Jones

David Robert Jones je rodné jméno Davida Bowieho. Narodil se v Brixtonu v roce 1947. Studoval hudbu, jazz a hrál na saxofon. Později se stal Davidem Bowiem, ale tím to neskončilo. Přišlo mnoho alter eg.

Hulton Archive, Getty Images

Major Tom

Major Tom je osobnost, která vznikla společně s albem Space Oddity. Byl to fiktivní astronaut proplouvající vesmírem. Jeho příběh skončil tragicky, Tom ztroskotal s jeho vesmírnou lodí milion mil od domova. Major Tom Bowiemu pomáhal mluvit o určitých problémech. David neměl úplně bezproblémový život a provázely ho psychické poruchy. Asi právě i to způsobilo konzumaci alkoholu a závislost na drogách. Toto alterego mu pomáhalo zjednodušit projevování svých emocí a otevření se.

David Bowie, Youtube.com

Ziggy Stardust

Toto alter ego je rozhodně Davidovo nejznámější. Vzniklo roku 1972 společně s albem The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars. To položilo základy Glam Rocku. A čím se tato Bowieho tvář vyznačovala? Stardust byl poslán na Zemi z jiné planety. Podle alba dorazil před hrozící apokalyptickou katastrofou a jeho úkolem bylo předat poselství naděje. Jednalo se o bisexuální rockovou hvězdu, která byla oslavována. Slávě a bohatství ale podlehla.

Charakteristické pro něj byly oranžové vlasy, často nosil až skoro dámské oděvy a těsné kombinézy ve výrazných barvách. To mezi lidmi vyvolalo spekulace o zpěvákově orientaci. V té době nebylo obvyklé takto vystupovat na koncertech, a tak byl Bowie s jeho alter egem a extravagantním odíváním prostě jedinečný. Na konci koncepčního alba Ziggy umírá. I když Bowie stvořil fiktivní postavu, inspiroval se rockenrolovým zpěvákem Vincem Taylorem nebo Iggym Popem. Ziggy Bowiemu pomohl zvýraznit se, ale mnoho lidí ho začalo více vnímat jako Ziggyho než Davida a tak začal vytvářet další alterega. Ziggyho „zabil“ na koncertě v Londýně. Nechtěl být v této postavě uvězněn po zbytek života.
Ziggym se inspirovalo mnoho dalších umělců. Odkazuje na něj například alterego Jesseho Rutherforda, zpěváka kapely The Neighbourhood, které se objevuje na jejich posledním albu. Také byla vyrobena panenka Barbie na téma Ziggyho.

DAVID BOWIE AS ZIGGY STARDUST IN A STRIPED BALOON JUMPSUIT BY KANSAI YAMAMOTO

Aladdin Sane

Poté, co David zabil Ziggyho Stardust, přichází s alter egem Aladdin Sane. Vzhledobě byl podobný Ziggymu. Nesmíme ale rozhodně zapomenout na jeho make-up a ikonický blesk na tváři. Oblečení mu často navrhoval Kansai Jamamoto.
Později Bowie řekl, že postava byla inspirována jeho bratrem Terrym, kterému byla diagnostikována schizofrenie. Název je koneckonců založen na slovní hříčce „A Lad Insane“.

Aladdin Sane album cover

Halloween Jack

Další postavou, kterou Bowie vytvořil, byl Halloween Jack. Ted na první pohled vypadá podobně jako Ziggy, ale s několika jasnými změnami. Začal nosit pásku přes oko, podpatky a šály.

(Credit Image: © Barry Schultz/Sunshine/ZUMAPRESS.com)

The Thin White Duke

Toto alter ego je spojováno hlavně s albem Station to Statio vydané v roce 1976. Nicméně Bowie ho vybudoval už nějakou dobu předtím a to během jeho Young Americans tour. Jeho typickým oděvem byla bílá košile s černými kalhoty a vestou. Měl platinově blonďaté vlasy. Známý byl ale především kvůli kontroverzním názorům. Říkal šokující věci a někteří lidé si začínali myslet, že se změnil v neonacistu nebo fašistu. Bowie ale v rozhovoru pro Daily Express v roce 1976 tvrdil, že tyto názory jsou pouze rozšířením postavy The Thin White Duke. Ačkoli na první pohled vypadal obyčejněji než Bowieho předchozí osobnosti, při bližším pohledu vykazoval známky skutečného traumatu. V tomto období bral Bowie hodně drogy a byl to vrchol jeho užívání kokainu. Bowie popisuje alter ego The Thin White Duke takto: „Velmi árijský, fašistický typ; rádoby romantik s absolutně žádnými emocemi“.

Zdroj: Archiv umělce

The Blind Prophet

Toto alter ego na Bowieho albu Blackstar ztvárňuje muže, kterému obvazy zakrývají oči a předpovídá svůj vlastní zánik. Černá hvězda na vinylovém obalu obsahuje skrytou zprávu. Když na obal zasvítí světlo, transformuje se do galaxie hvězd. Byla to krásná rozloučená zpráva pro jeho fanoušky, protože David Bowie zemřel jen několik dní po vydání alba na rakovinu. Texty jako „look up here, I’m in heaven“ a video k písni Lazarus, které ukazuje Bowieho na nemocniční posteli, mají o to hlubší význam.

Bowie také kromě hraní rolí na koncertech a celkově v jeho hudbě, hrál různé role ve filmech. Protože byl nadaný ve zpěvu i v herectví, vždy to velmi dobře fungovalo. Skvěle se v jeho tvorbě prolínalo divadlo, hudba i vizuální stránka a jeho extravagance. Výjimečný byl i ve vyprávění příběhů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *