THE NEW AND OBSERVER, Raleigh, North Carolina, July 9, 1971

Skutečný věk Lorde nebo falešná smrt Jima Morrisona: Pět hudebních konspiračních teorií, které vám nasadí brouka do hlavy

Máte rádi konspirační teorie? Plno jich po světě koluje i ve spojitosti s hudbou a v tomto článku vám jich několik představíme. Viděl David Bowie do budoucnosti? Zfalšoval Jim Morrison svou smrt? Byli The Beatles nahrazeni dvojníky? Zní to šíleně, ale spousta lidí tomu věří a dala dohromady spoustu důkazů, které tyto teorie drží pohromadě.

David Bowie předpověděl slávu Kanyeho Westa

Tato konspirační teorie začíná Bowieho albem z roku 1972 – The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders From Mars. Na coveru můžeme vidět Bowieho pod cedulí na které stojí nápis „K. West.“. Navíc první skladba na tomto albu se jmenuje Five Years a přesně 5 let od vydání tohoto alba v roce 1977 se Kanye narodil. Tímto to ale nekončí. Tuto teorii se lidé na internetu snažili mnohokrát podepřít ještě mnoha dalšími shodami náhod.

Lorde a její tajný reálný věk

Konspirační teorie vznikla i kolem zpěvačky Ella Marija Lani Yelich-O’Connor, známé jako Lorde. Údajně by prý měla lhát o svém věku. Podle běžně dostupných informací se umělkyně narodila v listopadu 1996, ale podle teorie by její věk měl vyvracet například fakt, že na některých fotografiích vypadá jako by jí bylo něco přes 30. Teorii také podpořilo, když Lorde řekla magazínu Vanity Fair, že jí je 45. A to není vše. Řekla také, že film The Virgin Suicides, který vyšel roku 1999 si užila jako teenager.
Pravdou ale nejspíš bude, že to zpěvačka udělala, protože jí tato teorie přijde vtipná a tak ji ještě pro zábavu podpořila.

Jim Morrioson zfalšoval svou smrt

Existuje také mnoho teorií o celebritách, které zfalšovali vlastní smrt a to většinou aby mohli žít běžný život bez slávy. Nejznámějším případem je asi teorie o Michaelu Jacksonovi.
Podobná teorie neminula ani kapelu The Doors a jejich zpěváka Jima Morrisona. John Densmore, bubeník této kapely, řekl, že Jim byl šílený člověk a nikdo koho kdy potkal by nebyl schopný zfalšovat svou smrt více než právě Jim. Potom ale dodal, že je opravdu mrtvý. To ale stejně nepřesvědčilo některé lidi a vznikla konspirační teorie, že Jim svou smrt ve vaně 3. července v Paříži pouze předstíral. Jako oficiální důvod jeho smrti je uváděno srdeční selhání. Jeho dlouholetá přítelkyně Courson ale uvedla, že to způsobilo požití heroinu, což mnoho fanoušků nepovažuje za velmi spolehlivou informaci. Také argumentují, že nebyla provedena pitva a jeho mrtvé tělo viděli pouze 3 lidé – zmiňovaná přítelkyně Courson, její kamarád a lékař, který na úmrtním listu nechal nečitelný podpis. Courson také před pohřbem uvedla, že Morrison neměl žádnou rodinu, tato lež tak umožnila rychlý pohřeb a proto plno lidí věří, že Jim po tomto incidentu byl dále naživu.

The Strokes a ilumináti?

Ve velkém množství konspiračních teorií hrají roli ilumináti. Skupina lidí, která tajně ovládá ekonomiku, média, politiku a vlastně úplně cokoliv. Říká se, že poroučí hudebním umělcům aby do své tvorby vložili určité symboly a motivy. Například na covery alb, do textů jejich hudby či videoklipů. Teorie spojené s ilumináty jsou utvořeny například o Lady Gaga, Rihanně nebo Katy Perry. V indie světě se podobná teorie nevyhnula ani The Strokes. Všechny tyto teorie jsou často hodně podobné a jeden možná trochu šílený chlapec se rozhodl všechny symboly spojené s ilumináty ve tvorbě The Strokes rozebrat podrobně na blogu, který založil speciálně jen pro toto téma. Jednotlivým symbolům se tam věnuje velmi detailně a pokud vás to zajímá, tento blog najdete zde. Tento blog se stal tak známým, že ho na svých twitterech začali zmiňovat i dva členové The Strokes, Julian a Albert.

Byli členové The Beatles nahrazeni?

Nahrazování zesnulých celebrit jejich dvojníky také není mezi množstvím konspiračních teorií nic ojedinělého. Jedním z těchto případů by údajně mohla být i kapela The Beatles a dokonce by se to mělo týkat hned více členů. První podle této teorie zemřel Ringo a byl nahrazen v roce 1963, následoval ho George v roce 1965. Dvojník Ringa poté údajně také zemřel a byl opět nahrazen dalším dvojníkem. Není to šílené? Nahrazen je podle teorií i Paul McCartney a k jeho smrti došlo 9. 11. 1966. Tato konspirační teorie začala kolovat v roce 1967, ale extrémní popularitu nabrala až v roce 1969, kdy se lov důkazů k této věci stal mezinárodním fenoménem. Vodítka se hledala v obalech alb i samotných písních.
Podle teorie Paul zemřel při autonehodě a aby kapela ušetřila fanoušky zármutku, nahradila ho dvojníkem a začala vkládat do svého díla indicie k odhalení pravdy. Jedna z indicií by měla být ukryta ve skladbě Glass Onion, kde Lennon zpívá „here’s another clue for you all / the walrus was Paul“. Ať už je to pravdou nebo ne, Paul tuto informaci parodoval názvem jeho alba Paul is Live.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *