Zdroj: Dork

Zdroj: Dork

Od černobílých klipů po svítivě žlutý album cover: Jak šel čas s vizuály The 1975

Britskou indie kapelu The 1975 zřejmě všichni známe. Tento pátek vychází čtvrté studiové album, které nese název Notes On A Conditional Form. Pojďme se společně podívat, co předcházelo této éře a co všechno má tato manchesterovská čtyřčlenná parta za sebou.

Matthew Healy se s Rossem MacDonaldem (kytara), Adamem Hannem (basa) a Georgem Danielem (bicí) seznámil ve Wilmslow High School nedaleko Manchesteru. Kapela vznikla poté, kdy místní radní zorganizoval několik koncertů pro mladé skupiny. Podle Healyho slov k němu Hann přišel „a řekl, že chce hrát na jednom z těch koncertů.“ Když dal Hann kapelu dohromady, začínali hraním coverů punkových písniček v místním klubu. Healy byl na postu bubeníka, ale po odchodu původního zpěváka, který si založil vlastní kapelu, se našel jako zpěvák. Novým bubeníkem se stal George Daniel. Původní zpěvák nyní hraje v kapele Editors.

Debutovou desku The 1975 nahráli s producentem Arctic Monkeys – Mikem Crosseym. Před vydáním prvního alba mezi podzimem 2012 a jarem 2013 kapela vydala čtyři EP.

První klip byl k songu Facedown a po něm následovaly Antichrist, Woman, The City nebo Sex. Když měl klip k písničce Sex asi pětset zhlédnutí na YouTube, ozval se kapele umělec Samuel Burgess-Johnson, který v tu dobu vlastnil firmu na výrobu triček. Spolu pak vymysleli znak neonového obdélníku.

Podle frontmana Mattyho znak neonového obdelníku vznikl na základě referencí osmdesátých let. „Chtěli jsme něco chic, takže jsme zvolili černobílý neonový obdelník“, vysvětluje „Naše představa byla vytvořit něco, co by bylo spíš víc jako brand než band. Celá tahle éra byla tak trošku jako teen romantický film z osmdesátek. Každý song z alba měl vlastní cover, který vyfotil náš bubeník George

První barevný klip byl druhý klip k písni Sex.

K roku 2018 se na britských ostrovech prodalo skoro 600 tisíc kusů tohoto alba a British Phonographic Industry certifikovalo album jako 2x platinové.

Prvního června roku 2015 si kapela zrušila účty na všech sociálních sítích, což vyvolalo velké spekulace o její další existenci. Následující den se ale všechny účty obnovily a to s kompletně novými růžovými vizuály.

I přes velkou estetickou indentitu s černobílou, obdelníkem a tím vším, jsme se rozhodli pro změnu. Když škončilo turné, koukal jsem na stránce tumblr na to, co fanoušci vytvářeli, když se nudili. Nějak začali předělávat naše vizuály na růžovo. Opět jsme vytvořili vizuály pro každý song z alba s neonovými nápisy.“ vypráví Healy. Ty si opět vzal pod své křídlo Samuel.

Healy tou dobou zrovna začal sbírat psací stroje. „Byl jsem docela posedlý vytvářením umění, které v lidech vyvolává pocit, že je to přímo o nich. Mohl jsem prostě napsat jen samotný tweet, ale dopisy tomu dodávají určitou jedinečnost.“ A tak byly k písničkám napsány i dopisy na psacím stroji, doplněné kresbami přímo od frontmana.

Hlavní singl Love Me měl premiéru 8. října 2015 spolu s oznámením nového alba I Like It When You Sleep, for You Are So Beautiful yet So Unaware of It.

Love Me režírovala Diane Martel. Tisková zpráva ke klipu ho popisuje jako „post-ironické požitkářské představení parodující rock and roll v digitálním věku a vlastní mytologie o generaci iPhonů“. V klipu skupina vystupuje obklopená kartonovými výřezy popových hvězd Harry Styles, Miley Cyrus nebo Ed Sheeran.

Pak následovaly i klipy k UGH!, The Sound. Klipy k Somebody Else a Change of Heart na sebe navazují. Frontman prozradil, že se nikdy necítil komfortněji při natáčení klipu, jako na setu k Change of Heart, protože byl v kostýmu klauna.

„Když jste v kostýmu ztratíte sebeuvědomění, protože prostě nehrajete sami sebe. Je to o tom vystoupení. Cítil jsem se hodně volný právě díky té roli.“

„I Like It When You Sleep byla růžová, roztomilá, přefiltrovaná éra reprezentující tehdejší sociální sítě. Takhle přesně vypadal instagram v roce 2015. Naše live shows byly barevný a taky to bylo poprvé, co naše show byla v klipu a naopak.“

zdroj: pinterest.com

Je hodně populární, když řeknete, že máte jasnou vizuální představu…něco jako synestezii. Ale já mám fakt vždycky úplně jasnou vizi, jasný vzor, paradigma, které jde ruku v ruce s mou hudbou“ říká Healy.

Album bylo první na žebříčcích v Anglii, Austrálii, Kanadě, Novém Zélandu a Spojených státech.

První vlaštovkou na další éru byl cover na písničku By Your Side. Na oficiální fotce si můžete všimnout Mattyho v pravém horním rohu, jak sedí a v ruce drží telefon, což bylo i hlavní téma A Brief Inquiry Into Online Relationships.

Hlavním motivem a barvou téhle éry se stala bílá s barevnými prvky. Kapela to vysvětluje tím, že tentokrát měli představu něčeho čistčího a jednoduššího. Před vydáním třetího alba se v britských ulicích začaly objevovat promo plakáty. Kapela aktualizovala své webové stránky tak, aby zobrazovaly časovač odpočítávající dny od začátku května 2018 do 1. června . I tady byla krátká odmlka na sociálních sítích. Po jejich znovuaktivaci bylo během několika hodin bylo odhaleno, že webové stránky obsahují skrytý zazipovaný soubor se čtyřmi samostatnými plakáty, z nichž každý vede ke skryté stránce na webu, která zobrazuje konverzaci mezi „člověkem“ a „strojem“.

Na sociálních médiích skupina přidávala různé plakáty, všechny titulované jako A Brief Inquiry Into Online Relationships. Singl Give Yourself a Try vyšel 31. května 2018 a to rovnou premiérou v Hottest Record Annie Mac in the World na BBC Radio 1. Referencí na klip k prvnímu singlu byl cover alba od Fripp & Eno.

Artworky si i tentokrát vzal na starosti multimediální umělec a kreativní režisér Samuel Burgess-Johnson.

„Sam je šílenec. Mám pocit, že spolu sdílíme jeden jazyk. Já a Jamie (manažer) jsme toho moc neudělali. Samovi stoprocentně věřím, protože úplně přesně ví, kdo jsem. Nestává se, že bych odmítl něco, co udělal.“

Co se týče klipů z A Brief Inquiry éry jsou hodně různorodé. Od čistě politického Love It If We Made It až po zábavný a barevný Sincerity Is Scary.

Tento pátek vychází již čtvrté studiové album Notes On A Conditional Form, ze kterého měli fanoušci možnost už okusit pár ochutnávek. Hlavní barvou je tentokrát zářivě žlutá a krémová. Kapela bude mít všechny fyzické nosiče bez přítomnosti plastů a nerecyklovatelných materiálů.

The 1975 nejsou rozhodně jen tak nějaká kapela, která dělá pouze hudbu, ale zaměřuje se na svoje umění jako koncept. Co čeká jejich fanoušky dál je ve hvězdách.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *